Fun Home

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fun Home. Tragikomiks rodzinny.
Fun Home. Family Tragicomic.
ilustracja
Autor Alison Bechdel
Typ utworu powieść graficzna, komiks
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Stany Zjednoczone
Język angielski
Data wydania 8 czerwca 2006
Wydawca Houghton Mifflin
Pierwsze wydanie polskie
Wydawca Abiekt.pl, Timof i Cisi Wspólnicy
Przekład Sebastian Buła, Wojciech Szot

Fun Home. Tragikomiks rodzinny – graficzny pamiętnik Alison Bechdel, autorki serii komiksów Dykes To Watch Out For. Książka jest kroniką dzieciństwa i dojrzewania autorki na pensylwańskiej wsi, skupiającą się na ukazaniu złożonej relacji córki z ojcem. Książka zawiera tematy takie jak orientacja seksualna, role płciowe, samobójstwo, życie rodziny dysfunkcyjnej oraz znaczenie literatury w zrozumieniu siebie i rodziny. Napisanie i stworzenie rysunków do Fun Home zajęło Bechdel 7 lat. W Polsce wyszedł wspólnym nakładem wydawnictw Timof i cisi wspólnicy i Abiekt.pl.

Fun Home okazał się sukcesem i został umieszczony na liście The New York Times Best Seller, utrzymując się na niej przez 2 tygodnie. Sean Wilsey napisał o komiksie w The New York Times Sunday Book Review: "pionierska praca, popychająca dwa gatunki literackie (komiks i pamiętnik) w wiele nowych kierunków". Fun Home został umieszczony na wielu listach najlepszych książek 2006 roku, na niektórych zajmując nawet 1. miejsce. Książka została także nominowana do licznych nagród, w tym do National Book Critics Circle Award oraz trzech Eisner Awards (z czego jedną wygrała). Francuskie tłumaczenie Fun Home było drukowane w dzienniku Libération; komiks był przedmiotem konferencji akademickiej we Francji oraz wielu publikacji akademickich w dziedzinach takich jak studia biografii oraz kulturoznawstwo, co zaowocowało inwestycją w studia na temat komiksu.

Fun Home wywołał również kontrowersje: biblioteka publiczna w Missouri usunęła komiks z półek na 5 miesięcy po tym, jak mieszkańcy oburzyli się jego treścią.

Kontynuacja Fun Home, Are You My Mother?: A Comic Drama, opowiada o relacjach Alison Bechdel z matką.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Narracja Fun Home jest rekursywna. Wydarzenia są wprowadzane, by następnie pojawić się ponownie w dalszej części utworu w nieco innej formie, w świetle nowych informacji i tematów. Co więcej, struktura książki oparta została na dygresjach do licznych dzieł literatury, mitów greckich i sztuki wizualnej; wydarzenia z dzieciństwa i okresu dojrzewania Bechdel zaprezentowane są właśnie przy pomocy takich dygresji.

Pamiętnik skupia się na życiu rodziny Alison Bechdel, ale główna uwaga zwrócona jest w stronę jej relacji z ojcem Bruce'em. Bruce Bechdel to przedsiębiorca pogrzebowy i nauczyciel angielskiego w liceum w Beech Creek, gdzie dorastali Alison i jej rodzeństwo. Tytuł książki pochodzi od przezwiska jakiego rodzina używała do określenia domu pogrzebowego (ang. funeral home) w którym dorastał, a później również pracował Bruce Bechdel. Zawód przedsiębiorcy pogrzebowego i nauczyciela wykonywane przez ojca Alison znajdują odbicie w książce w rozważaniach na temat śmierci literatury.

Początek książki skupia się na obsesji Bruce'a Bechdela, która polega na ciągłym odnawianiu i restaurowaniu ich wiktoriańskiego domu, związanej z emocjonalnym zdystansowaniem od rodziny, które wyraża poprzez chłodne relacje z nimi a niekiedy również wybuchy wściekłości. Jego dystans do rodziny jest z kolei powiązany ze skrywanym homoseksualizmem. Bruce Bechdel utrzymywał relacje z mężczyznami będąc na wojnie oraz później ze swoimi uczniami, niektórzy byli także przyjaciółmi rodziny. W wieku 44 lat, 2 tygodnie po tym jak jego żona zażądała rozwodu, wszedł pod koła ciężarówki i zmarł. Mimo niejasnych dowodów, Alison Bechdel uznała, że było to samobójstwo.

Historia opisana w komiksie opowiada także o zmaganiach autorki z jej własną seksualnością, osiągając katharsis w momencie kiedy Alison Bechdel orientuje się, że jest lesbijką i ujawnia się przed rodzicami. Książka wiernie opisuje rozwój jej seksualności dzięki zawartym w niej zapisom jej pamiętnika z dzieciństwa oraz opowieściom o jej pierwszych doświadczeniach z jej dziewczyną, Joan. Oprócz orientacji seksualnej, Alison i Bruce Bechdel dzielą także skłonności do zaburzeń obsesysjno-kompulsyjnych oraz zamiłowanie do sztuki, jednak w zupełnie różnych stylach: "Mój ojciec [był] Ateńczykiem a ja Spartaninem, on Biedermeier, ja Bauhaus, piękny i bestia, esteta kontra pragmatyk"[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Fun Home, Bechdel, Alison str. 23