Przejdź do zawartości

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Fundacja Krzyżowa)
Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego
Ilustracja
Państwo

 Polska

Data założenia

1990

Rodzaj stowarzyszenia

OPP

Nr KRS

0000084948

Położenie na mapie gminy wiejskiej Świdnica
Mapa konturowa gminy wiejskiej Świdnica, po prawej znajduje się punkt z opisem „Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego”
Położenie na mapie powiatu świdnickiego
Mapa konturowa powiatu świdnickiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego”
Ziemia50°47′49″N 16°32′05″E/50,797000 16,534722
Strona internetowa
Tablica informacyjna

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego (niem. Stiftung Kreisau für Europäische Verständigung) – organizacja promująca działalność międzynarodowego centrum spotkań i wymiany młodzieżowej oraz popularyzację dziedzictwa Kręgu z Krzyżowej.

Fundacja została założona w 1990 roku z inicjatywy Niemców, Polaków, Holendrów i Amerykanów, czujących się w obowiązku zachowania pamięci o Kręgu z Krzyżowej i jego dorobku. Fundacja jest politycznie niezależną organizacją pożytku publicznego z siedzibą w Krzyżowej koło Świdnicy na Dolnym Śląsku.

Wybór Krzyżowej jako miejsca o szczególnym znaczeniu historycznym nie był przypadkowy – w czasie II wojny światowej w tej miejscowości, w majątku rodowym hrabiów von Moltke działał „Krąg z Krzyżowej” (niem. Kreisauer Kreis). W tym miejscu 12 listopada 1989 odbyło się historyczne spotkanie premiera Tadeusza Mazowieckiego z kanclerzem Niemiec Helmutem Kohlem i została odprawiona Msza Pojednania. Mieszczące się tu centrum organizuje spotkania młodzieży, seminaria historyczne oraz imprezy kulturalne.

Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży

[edytuj | edytuj kod]

Otwarte 11 czerwca 1998 Centrum mieści się w budynkach gospodarczych dóbr rodziny von Moltke. Zachowano nazwy budynków, nadając im nowe funkcje:

  • Stróżówka: recepcja, biura
  • Pralnia: warsztaty artystyczne, sala medytacyjna, galeria
  • Wozownia: przedszkole
  • Pałac: wystawa, biblioteka, sale seminaryjne
  • Stajnia: pokoje gościnne, sale spotkań
  • Spichlerz: dom gościnny
  • Stodoła: sala wielofunkcyjna, sala sportowa, siłownia
  • Obora: pokoje gościnne, restauracja, kawiarnia

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]