Fundacja Spełnionych Marzeń
Państwo | |
---|---|
Siedziba | |
Data założenia |
sierpień 2002 |
Rodzaj stowarzyszenia | |
Nr KRS | |
Położenie na mapie Polski | |
Położenie na mapie województwa mazowieckiego | |
Położenie na mapie Warszawy | |
52°13′01″N 21°01′06″E/52,216833 21,018250 | |
Strona internetowa |
Fundacja Spełnionych Marzeń – fundacja mająca status organizacji pożytku publicznego, powstała w sierpniu 2002 z inicjatywy Małgorzaty i Tomasza Osuchów.
Fundacja opiekuje się dziećmi z chorobami nowotworowymi leczącymi się w dwóch specjalistycznych ośrodkach w Warszawie: w Instytucie Matki i Dziecka oraz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. M. Michałowicza.
Fundacja jest członkiem Polskiej Unii Onkologii.
Od 9 września 2004 posiada status organizacji pożytku publicznego.
10 lutego 2009 fundacja otrzymała Nagrodę im. Św. Kamila w kategorii "organizacje najbardziej zasłużone w zakresie onkologii dziecięcej" – za miłość do bliźniego, ofiarne zaangażowanie w służbie chorym dzieciom i godną naśladowania – szlachetną postawę osób pracujących w Fundacji.
10 czerwca 2009 Małgorzata i Tomasz Osuchowie zostali uhonorowani przez Prezydenta RP Złotymi Krzyżami Zasługi za działalność na rzecz chorych dzieci.
Cele
[edytuj | edytuj kod]Głównym celem Fundacji Spełnionych Marzeń jest prowadzenie wielokierunkowych działań mających za zadanie łagodzenie psychicznych i psychologicznych skutków leczenia onkologicznego u dzieci i ich rodzin. Fundamentalną zasadą działania Fundacji jest otoczenie opieką chore dzieci i ich rodziny od momentu zdiagnozowania choroby poprzez cały proces leczenia, starając się dać im siłę do walki i wiarę w pokonanie choroby. Jednym z ważnych elementów działania Fundacji jest spełnianie niekonwencjonalnych marzeń jej podopiecznych, dzięki czemu otrzymują oni pozytywną dawkę energii, tak ważną dla poprawy zdrowia psychicznego.
Działalność
[edytuj | edytuj kod]Cele Fundacji Spełnionych Marzeń realizowane są przede wszystkim poprzez:
- Bezpośredni kontakt z każdym dzieckiem - codzienna obecność wolontariuszy Fundacji w szpitalu daje możliwość identyfikacji problemów z jakimi stykają się mali pacjenci. Poprzez spotkania i rozmowy poznawane są także ich marzenia i najskrytsze pragnienia. Tworzona jest ciepła, rodzinna atmosfera, aby kolejne powroty do szpitala nie wzbudzały w dzieciach lęku i przerażenia.
- Pomoc i wsparcie dla rodziców, dla których szpital staje się drugim domem. Rodziców przerażonych, sparaliżowanych strachem i zupełnie nie przygotowanych do nowej sytuacji, często z rozdartym sercem między chorym dzieckiem w szpitalu a tymi pozostawionymi bez prawidłowej opieki w domu. Otaczani są opieką m.in. poprzez wsparcie duchowe, pomoc w rozwiązywaniu narastających problemów, pomoc przy tworzeniu prawidłowych relacji w kontaktach z lekarzami, aby ich wzajemne stosunki oparte były na zaufaniu i pełnej współpracy. Rodzicom udostępniane są również konta Fundacji, z przeznaczeniem na zbiórki środków finansowych na rehabilitację dziecka, a także wskazywanie kierunków i sposobów pozyskiwania tych środków.
- Wolontariat – wolontariusze Fundacji to wyselekcjonowany zespół ludzi z profesjonalnym przygotowaniem do pracy z dziećmi, prezentujących różne charaktery, zainteresowania i zdolności. Różnorodność osobowości jest gwarancją dotarcia do każdego dziecka, poprzez m.in. zajęcia plastyczne, gry, zabawy czy rozmowy.
- "Aktywizacja i wyrównywanie szans" - ideą programu jest aktywizacja i wyrównywanie szans u dzieci i młodzieży chorych na choroby nowotworowe poprzez prowadzenie działań, które mają na celu nabywanie, podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności i zainteresowań, większających szansę lepszego funkcjonowania psychospołecznego w trakcie leczenia szpitalnego oraz w swoim środowisku, po powrocie do zdrowia. W ramach programu prowadzone są m.in. zajęcia z jęz. angielskiego, francuskiego, informatyki, warsztaty sztuki, warsztaty aktorskie, warsztaty wielokulturowe.
- Organizowanie rodzinnych wycieczek, głównie dla dzieci po intensywnym leczeniu. Jest to możliwość wspólnego spędzenia czasu z innymi dziećmi oraz ich rodzinami, czasu wypełnionego licznymi atrakcjami i zabawami. Jest to także okazja do podtrzymania przyjaźni między dziećmi i ich rodzicami, jak również możliwość do dzielenia się swoimi przeżyciami, problemami, ale również sukcesami i radościami.
- Przyjęcia okolicznościowe, tj. Boże Narodzenie, Wielkanoc, Dzień Dziecka, itp. Spotkania te, uatrakcyjnione występami np. klowna czy iluzjonisty, są okazją do obdarowania dzieci prezentami, co zawsze wywołuje duży entuzjazm i radość. Jest to również okazja wspólnego spotkania się dzieci, które dopiero zaczynają długą walkę z chorobą, z dziećmi po intensywnym leczeniu lub już zupełnie wyleczonymi, które wróciły do normalnego życia. Są to chwile pełne wzruszeń, dające jednocześnie dzieciom i ich rodzicom wiele nadziei i przekonania, że warto podjąć to wyzwanie i dumnie stawić czoło chorobie.
- Organizacja Igrzysk Sportowych Onko-Olimpiada o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, dla dzieci po przebytej chorobie nowotworowej. Przewodnim celem tych igrzysk sportowych jest przełamywanie stereotypów wobec chorób onkologicznych oraz budowanie poczucia własnej wartości wśród dzieci wyleczonych.
- Organizacja "Wakacji z Marzeniami" - letnich obozów dla dzieci i młodzieży po zakończonym leczeniu, ze wszystkich ośrodków w Polsce.
- Propagowanie idei organizowania przez władze lokalne festynów charytatywnych na rzecz chorych dzieci z ich środowiska, oraz pomoc przy ich organizacji. Celem takich przedsięwzięć jest nie tylko pomoc finansowa choremu dziecku i uwrażliwianie na cierpienie innych, lecz przede wszystkim otwarcie społeczeństwa na sprawy chorób nowotworowych i uświadamianie jak ogromne znaczenie ma wczesne ich zdiagnozowanie.
- Spotkania ze znanymi i lubianymi artystami, podczas których wykonywane są pamiątkowe zdjęcia, dzieci obdarowywane są autografami, fotosami bądź drobnymi upominkami. Możliwość obcowania z zaproszonymi gośćmi jest dla chorych dzieci czasem znalezienia się choć przez chwilę w świecie magii i marzeń, oglądanym do tej pory jedynie na szklanym ekranie telewizora.
- Zakup wyposażenia, sprzętu medycznego oraz rehabilitacyjnego dla dziecięcych oddziałów onkologicznych Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. M. Michałowicza oraz Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
Dom Spełnionych Marzeń
[edytuj | edytuj kod]Dodatkowo od stycznia 2006 do września 2008 Fundacja Spełnionych Marzeń realizowała przedsięwzięcie, jakim był Dom Spełnionych Marzeń. Dom o powierzchni 700m² usytuowany był w podwarszawskim Zalesiu Górnym na obrzeżach Puszczy Chojnowskiej. Program realizowany w Domu Spełnionych Marzeń był dedykowany pacjentom z dziecięcych oddziałów onkologicznych ze wszystkich ośrodków w Polsce. W ośrodku podczas tygodniowych turnusów prowadzone były programy aktywizujące dla dzieci, m.in. warsztaty sztuki, tańca, podróżniczo-przyrodnicze czy informatyczne, sprawdzone w praktyce przez Fundację na dwóch warszawskich oddziałach onkologicznych.
Onko-Olimpiada
[edytuj | edytuj kod]Międzynarodowe igrzyska sportowe dla dzieci po przebytej chorobie nowotworowej odbywające się co dwa lata od 2007 r. na obiektach sportowych Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie organizowane przez Fundację Spełnionych Marzeń przy współpracy z AWF w Warszawie.
Konkurencje sportowe są dostosowane do poziomu sprawności fizycznej uczestników, po wcześniejszych konsultacjach z rehabilitantami oraz lekarzami onkologami. Zawodnicy zmagają się m.in. w: biegu na 60 i 100 m, skoku w dal, pchnięciu kulą, rzucie piłeczką palantową, wyścigu na wózkach inwalidzkich, pływaniu, tenisie stołowym, piłce nożnej.
Cele Onko-Olimpiady
[edytuj | edytuj kod]- przełamywanie stereotypów wobec chorób onkologicznych
- budowanie poczucia własnej wartości wśród dzieci chorych
- promocja walki z chorobą nowotworową
- wzbudzenie chęci współzawodnictwa u dzieci
- pozyskanie wolontariuszy chcących pracować na rzecz dzieci chorych onkologicznie
- popularyzacja informacji o działalności Fundacji Spełnionych Marzeń i możliwości korzystania z jej pomocy
Biura Fundacji
[edytuj | edytuj kod]- Oddział Warszawa - Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny
- ul. Marszałkowska 24
- 00-579 Warszawa
- Oddział Warszawa - Instytut Matki i Dziecka
- ul. Kasprzaka 17a
- 01-211 Warszawa
- Oddział Lublin - Uniwersytecki Szpital Dziecięcy im. profesora Antoniego Gębali
- ul. Gębali 6
- 20-093 Lublin
- Oddział Kielce - Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. Wł. Buszkowskiego
- ul. Stefana Artwińskiego 3 pok. 010
- 25-734 Kielce
- Oddział Olsztyn - Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. prof. dr St. Popowskiego
- ul. Zolnierska 18 pok. 24 C
- 10-561 Olsztyn