Górówka pronoe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Górówka pronoe
Erebia pronoe
(Esper, 1780)
Ilustracja
Górówka pronoe
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

uskrzydlone

Rząd

motyle

Podrząd

motyle dzienne

Rodzina

rusałkowate

Rodzaj

Erebia

Gatunek

górówka pronoe

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]

Górówka pronoe (kniejowiec barwny większy) (Erebia pronoe) – gatunek motyla z rodziny południc. Występuje w Alpach, Pirenejach, Tatrach, Karpatach Południowych i w górach Półwyspu Bałkańskiego. W Polsce spotykany jedynie w Tatrach Zachodnich.

Rozpiętość skrzydeł: 42 – 44 mm. Przednie skrzydła z jasną pionową przepaską przy brzegach, zwężającą się ku tylnemu brzegowi, szerszą od spodu niż z wierzchu. U samca tylne skrzydła od spodu są brunatne z fiołkowo-niebieskim odcieniem, u samicy – jasnoszare z ciemniejszą przepaską na środku.

Siedlisko ma na nasłonecznionych polanach leśnych i łąkach górskich na wysokości 1000–1400 m n.p.m. Preferuje podłoża wapienne.

W ciągu sezonu ma jedno pokolenie. Motyle latają od końca lipca do początku września.

W Polsce występuje ich prawdopodobnie zaledwie kilkadziesiąt. Zagrożeniami dla niego są sztuczne zalesianie łąk i stoków górskich, wypas owiec, masowa turystyka i kolekcjonowanie tych rzadkich motyli przez hobbystów. Nie jest objęty ochroną gatunkową – jest chroniony tylko jako element przyrody Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdzie stwierdzono jego występowanie tylko na jednym stanowisku w Wielkich Koryciskach w Dolinie Chochołowskiej[2]. W Polskiej czerwonej księdze zwierząt otrzymał status EN – gatunku silnie zagrożonego wyginięciem.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Erebia pronoe, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  2. Polska czerwona księga zwierząt. [dostęp 2009-01-19].