Gązewnik akacjowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gązewnik akacjowy
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Rząd sandałowce
Rodzina gązewnikowate
Rodzaj Plicosepalus
Nazwa systematyczna
Plicosepalus acaciae (Zucc.) Wiens & Polhill
Nordic J. Bot. 5: 221 1985[2]
Synonimy

Loranthus acaciae Zucc.
Loranthus arabicus Deflers
Loranthus gibbosulus A. Rich.
Tapinostemma acaciae (Zucc.) Tiegh[2]..

Gązewnik akacjowy (Plicosepalus acaciae (Zucc.) Wiens & Polhill) – gatunek roślin z rodziny gązewnikowatych (Loranthaceae). Jego zasięg geograficzny ciągnie się od Morza Czerwonego do Egiptu i Morza Martwego, na zachód przez Etiopię i i Erytreę do Sudanu, również na wschód do Jemenu i Omanu[3]

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Ma eliptyczne liście o długości 3-7, 5 cm, szerokości 0,5-3 cm, wyrastające na ogonku o długości 3-10 mm. Wierzchołek liścia jest lancetowaty, lub eliptyczny, czasami zakrzywiony, blaszka liściowa z słabo widocznymi 3-5 nerwami. Kwiaty wyrastają w po 2-4 z nasady liści i mają długość do 3-4,5 cm. Kolor jasnoczerwony, czasami pomarańczowy lub żółty[3].

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Półpasożyt, rosnący na gałęziach drzew i krzewów z rodzajów akacja, głożyna i tamaryszek. Występuje na pustyniach i półpustyniach. W Izraelu kwitnie przez 10 miesięcy, od połowy czerwca do połowy kwietnia. Niektóre okazy kwitły dwa razy w ciągu roku. Wytwarza kwiaty żeńskie lub obupłciowe. W okresie letnim wytwarza więcej kwiatów żeńskich, w zimie więcej kwiatów obupłciowych. Latem zapylane są przez owady lub ptaki, zimą niemal wyłącznie przez nektarnika palestyńskiego. Samopylność nie występuje[4]

Obecność w kulturze[edytuj | edytuj kod]

J. Maillat i S. Maillat, a także N. H. Moldenke, A. L. Moldenke (botanicy, badacze roślin biblijnych) sugerują, że gązewnik akacjowy mógł być krzewem gorejącym na pustyni, który zainteresował Mojżesza i przy którym przemówił do niego Bóg (Księga Wyjścia 3,2-3). N Haureveni odrzuca tę sugestię, zwracając uwagę, że Mojżesza nie mógł zmylić gązewnik, przez wiele lat przebywał bowiem na pustyni, a roślina ta jest w tych rejonach dość pospolita[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2013-10-19].
  2. a b The Plant List. [dostęp 2014-12-20].
  3. a b Loranthus acaciae. [dostęp 2014-12-21].
  4. Flowering seasonality and flower characteristics .... [dostęp 2014-12-20].
  5. Zofia Włodarczyk: Rośliny biblijne. Leksykon. Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, 2011. ISBN 978-83-89648-98-3.