Głos znad Pregoły

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Głos znad Pregoły
Częstotliwość Miesięcznik
Państwo  Rosja
Adres 236039 Kaliningrad, ul. B. Chmielnickiego 46 m. 8.
Wydawca Wspólnota Kultury Polskiej
Organ prasowy Wspólnota Kultury Polskiej
Tematyka społeczno-kulturalna
Pierwszy numer 11 listopada 1995
Redaktor naczelny Maria Ławrynowicz
Średni nakład 500 egz.
Format 32 cm
Liczba stron 8
ISSN 1429-9364
Strona internetowa

Głos znad Pregoły (ros. Голос с Преголи) – czasopismo polskie ukazujące się od listopada 1995 na terenie obwodu kaliningradzkiego, druga w dziejach miasta świecka gazeta polskojęzyczna po istniejącej w latach 1718–1720 „Poczcie Królewieckiej”.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Numer zerowy pisma ukazał się 11 listopada 1995 z inicjatywy Kazimierza Ławrynowicza przy pomocy Konsulatu RP w Kaliningradzie. Początkowo pismo było redagowane w Elblągu przez „Kurier Elbląski” przy wsparciu finansowym lokalnego oddziału Polskiego Związku Katolicko-Społecznego. W latach 1997–1998 drukiem zajmowała się oficyna wydawnicza „Informacyjny Kurier Tygodniowy” z Braniewa, wreszcie w lecie 1998 redakcja pisma została ostatecznie przeniesiona do Kaliningradu. Odtąd druk i zakup papieru finansowany był przez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie.

Pierwszym redaktorem miesięcznika został właśnie Kazimierz Ławrynowicz, a wśród dziennikarzy i pracowników gazety znaleźli się m.in. ks. Jerzy Steckiewicz, Kleofas Ławrynowicz, Wasilij Wasiljew, Danuta Szczęsna, Aleksandra Ławrynowicz, Agnieszka Abramowicz i Jerzy Sukow.

Obecnie na czele redakcji stoi Maria Ławrynowicz. W skład Rady Redakcyjnej wchodzą Aleksandra Ławrynowicz, Wasilij Wasiliew, Kleofas Ławrynowicz i Marek Szczepaniak. Gazeta posiada stałych korespondentów w Kaliningradzie, Bałtyjsku, Oziorsku i Czerniachowsku.

Do stałych rubryk miesięcznika należą „Słynni Polacy w Rosji” W. Wasiliewa, „We Wspólnocie Kultury Polskiej” K. Ławrynowicza oraz „Polskie drogi”, gdzie drukuje się wspomnienia Polaków z Kaliningradu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]