Przejdź do zawartości

Głos znad Pregoły

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Głos znad Pregoły
Częstotliwość

Miesięcznik

Państwo

 Rosja

Adres

236039 Królewiec, ul. B. Chmielnickiego 46 m. 8.

Wydawca

Wspólnota Kultury Polskiej

Organ prasowy

Wspólnota Kultury Polskiej

Tematyka

społeczno-kulturalna

Pierwszy numer

11 listopada 1995

Redaktor naczelny

Maria Ławrynowicz

Średni nakład

500 egz.

Format

32 cm

Liczba stron

8

ISSN

1429-9364

Strona internetowa

Głos znad Pregoły (ros. Голос с Преголи) – czasopismo polskie ukazujące się od listopada 1995 na terenie obwodu królewieckiego, druga w dziejach miasta świecka gazeta polskojęzyczna po istniejącej w latach 1718–1720 „Poczcie Królewieckiej”.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Numer zerowy pisma ukazał się 11 listopada 1995 z inicjatywy Kazimierza Ławrynowicza przy pomocy Konsulatu RP w Królewcu. Początkowo pismo było redagowane w Elblągu przez „Kurier Elbląski” przy wsparciu finansowym lokalnego oddziału Polskiego Związku Katolicko-Społecznego. W latach 1997–1998 drukiem zajmowała się oficyna wydawnicza „Informacyjny Kurier Tygodniowy” z Braniewa, wreszcie w lecie 1998 redakcja pisma została ostatecznie przeniesiona do Królewca. Odtąd druk i zakup papieru finansowany był przez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie.

Pierwszym redaktorem miesięcznika został właśnie Kazimierz Ławrynowicz, a wśród dziennikarzy i pracowników gazety znaleźli się m.in. ks. Jerzy Steckiewicz, Kleofas Ławrynowicz, Wasilij Wasiljew, Danuta Szczęsna, Aleksandra Ławrynowicz, Agnieszka Abramowicz i Jerzy Sukow.

Obecnie na czele redakcji stoi Maria Ławrynowicz. W skład Rady Redakcyjnej wchodzą Aleksandra Ławrynowicz, Wasilij Wasiliew, Kleofas Ławrynowicz i Marek Szczepaniak. Gazeta posiada stałych korespondentów w Królewcu, Bałtyjsku, Oziorsku i Czerniachowsku.

Do stałych rubryk miesięcznika należą „Słynni Polacy w Rosji” W. Wasiliewa, „We Wspólnocie Kultury Polskiej” K. Ławrynowicza oraz „Polskie drogi”, gdzie drukuje się wspomnienia Polaków z Królewca.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]