Głos znad Pregoły

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Głos znad Pregoły
Częstotliwość

Miesięcznik

Państwo

 Rosja

Adres

236039 Kaliningrad, ul. B. Chmielnickiego 46 m. 8.

Wydawca

Wspólnota Kultury Polskiej

Organ prasowy

Wspólnota Kultury Polskiej

Tematyka

społeczno-kulturalna

Pierwszy numer

11 listopada 1995

Redaktor naczelny

Maria Ławrynowicz

Średni nakład

500 egz.

Format

32 cm

Liczba stron

8

ISSN

1429-9364

Strona internetowa

Głos znad Pregoły (ros. Голос с Преголи) – czasopismo polskie ukazujące się od listopada 1995 na terenie obwodu kaliningradzkiego, druga w dziejach miasta świecka gazeta polskojęzyczna po istniejącej w latach 1718–1720 „Poczcie Królewieckiej”.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Numer zerowy pisma ukazał się 11 listopada 1995 z inicjatywy Kazimierza Ławrynowicza przy pomocy Konsulatu RP w Kaliningradzie. Początkowo pismo było redagowane w Elblągu przez „Kurier Elbląski” przy wsparciu finansowym lokalnego oddziału Polskiego Związku Katolicko-Społecznego. W latach 1997–1998 drukiem zajmowała się oficyna wydawnicza „Informacyjny Kurier Tygodniowy” z Braniewa, wreszcie w lecie 1998 redakcja pisma została ostatecznie przeniesiona do Kaliningradu. Odtąd druk i zakup papieru finansowany był przez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie.

Pierwszym redaktorem miesięcznika został właśnie Kazimierz Ławrynowicz, a wśród dziennikarzy i pracowników gazety znaleźli się m.in. ks. Jerzy Steckiewicz, Kleofas Ławrynowicz, Wasilij Wasiljew, Danuta Szczęsna, Aleksandra Ławrynowicz, Agnieszka Abramowicz i Jerzy Sukow.

Obecnie na czele redakcji stoi Maria Ławrynowicz. W skład Rady Redakcyjnej wchodzą Aleksandra Ławrynowicz, Wasilij Wasiliew, Kleofas Ławrynowicz i Marek Szczepaniak. Gazeta posiada stałych korespondentów w Kaliningradzie, Bałtyjsku, Oziorsku i Czerniachowsku.

Do stałych rubryk miesięcznika należą „Słynni Polacy w Rosji” W. Wasiliewa, „We Wspólnocie Kultury Polskiej” K. Ławrynowicza oraz „Polskie drogi”, gdzie drukuje się wspomnienia Polaków z Kaliningradu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]