Polski Związek Katolicko-Społeczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Polski Związek Katolicko-Społeczny
Państwo  Polska
Siedziba Warszawa
Rodzaj stowarzyszenia Stowarzyszenie
Status OPP
Prezes Ryszard Gajewski
Nr KRS 0000117879
Data rejestracji 2002
brak współrzędnych

Polski Związek Katolicko-Społeczny (PZKS) – stowarzyszenie powstałe w 1981 r., od 2003 roku organizacja pożytku publicznego.

Zrzesza ok. 12 000 członków, działających w oddziałach w 13 województwach. Siedzibą jest m.st. Warszawa. Władze naczelne: 21-osobowy Zarząd Krajowy z prezesem, który wraz z 5-osobowym Prezydium reprezentuje Związek na zewnątrz. Pierwszym prezesem był Janusz Zabłocki z Warszawy, w latach 1987-2008 Wiesław Gwiżdż z Katowic, a od kwietnia 2008 r. jest nim dr Ryszard Gajewski z Lublina.

PZKS założony został w 1981 roku wskutek odwilży spowodowanej powstaniem „NSZZ Solidarność”. Był pierwszym ogólnopolskim stowarzyszeniem katolików zarejestrowanym w ówczesnym okresie. W latach 1981-1991 miał w Sejmie 5-osobowe Koło Poselskie PZKS, powołane przez kilku jego założycieli, którzy byli bezpartyjnymi posłami. Jego przedstawiciele nie głosowali za usankcjonowaniem stanu wojennego wprowadzonego w grudniu 1981 roku.

W następnych latach po odsunięciu od władzy Janusza Zabłockiego władzę przejęli powiązani ściśle z bezpieką ludzie o poglądach narodowych na czele z Janem Matłachowskim – liderem środowiska endeckiego w kraju i wieloletnim tajnym współpracownikiem o ps. „Maksym”, oraz Witoldem Olszewskim, współpracującym z wywiadem PRL od lat pięćdziesiątych jako „Wysoki”[1].

PZKS był inicjatorem pierwszego poselskiego projektu ustawy o prawnej ochronie dziecka poczętego. Broniło podstawowych praw człowieka i wielokrotnie włączało do prac Sejmu elementy humanizmu chrześcijańskiego. Koło Poselskie PZKS było pierwszą bezpartyjną strukturą sejmową zaproszoną do złożenia oficjalnej wizyty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. W swych działaniach współpracował z lokalnymi oddziałami KIK-u, ze środowiskiem „Więzi” i „Tygodnika Powszechnego”.

W lutym 1989 roku wprowadził uroczyście obraz Matki Bożej Jasnogórskiej do gmachu Sejmu.

Jego przedstawiciele utrzymywali kontakty z zagranicznymi środowiskami chrześcijańskimi. Rokrocznie organizuje wyjazdy dla dzieci i młodzieży na kolonie i obozy do krajów zachodnich. Ponadto jest promotorem i inicjatorem działań o charakterze formacyjno-oświatowym i wychowawczym, akcji charytatywnych, szkoleń, sympozjów, konferencji; wspiera akcje mające na celu zwalczanie uzależnień od narkotyków i alkoholu, współpracuje z Kościołem katolickim oraz z innymi Kościołami i wyznaniami, utrzymuje kontakty z zagranicznymi ruchami i organizacjami pozarządowymi.

Od 2007 r. organizuje wyjazdy młodzieży z całej Polski (m.in. z Rzeszowa, Lublina, Krakowa, Opola, Gdańska i Warszawy) do zamku w Hambach an der Weinstraße k. Karlsruhe, w ramach spotkań między przedstawicielami Francji, Niemiec i Polski. Ze strony niemieckiej gł. koordynatorem jest prof. R. D. Ruppert, adwokat z Karlsruhe.

Prezesi[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

Przypisy

  1. Sławomir Cenckiewicz, „Endekoesbecja”: dezintegracja Polskiego Związku Katolicko-Społecznego w latach 1982-1986, „Aparat Represji w Polsce Ludowej 1944-1989” 2007, nr 1(5), 343-456

Linki zewnętrzne[edytuj]