GStreamer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gstreamer
Logo Gstreamer
Logo programu
ilustracja
Pierwsze wydanie 10 stycznia 2001; ponad 22 lat temu[3]
Aktualna wersja stabilna 1.22.0
(23 stycznia 2023) [±]
Język programowania C[2]
Platforma sprzętowa ARM, MIPS, PowerPC, SPARC, x86, x86-64
System operacyjny Android, BSD, iOS, Linux, macOS, Solaris, Symbian, Windows[1]
Rodzaj Framework multimedialny
Licencja GNU LGPL
Strona internetowa

GStreamerframework multimedialny napisany w C. Służy jako serwer dla aplikacji multimedialnych takich jak edytory audio i wideo czy odtwarzacze multimedialne.

Gstreamer jest multiplatformowy, dzięki czemu potrafi działać m.in. w systemach Linux (x86, PowerPC i ARM), Solaris (x86 i SPARC), Mac OS X, Microsoft Windows i OS/400. GStreamer jest wolnym oprogramowaniem rozwijanym na licencji GNU Lesser General Public License.

GStreamer powstał głównie dla środowiska GNOME. Jest jego integralną częścią od wydania wersji GNOME 2.2 i zachęca się autorów aplikacji napisanych dla GNOME lub w GTK do używania go.

Aplikacje pracujące pod środowiskiem KDE korzystają z GStreamera za pomocą frameworka o nazwie Phonon.

GStreamer jest wykorzystywany także w urządzeniach przenośnych jak w środowisku Maemo dla Nokii, które zostało użyte w Nokii 770 i jej następcy, Nokii N800.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Projekt został założony w 1999 roku przez Erika Walthinsena, który miał wiele pomysłów zaczerpniętych z projektu badawczego z Uniwersytetu w Oregonie. Do projektu dołączył Wim Taymans i wielu innych. Logo GStreamera zostało zaprojektowane przez Brocka A. Fraziera, pracującego w tym czasie dla firmy RidgeRun. Firma ta została pierwszym sponsorem GStreamera w formie wypożyczenia Erika Walthinsena, aby mógł on rozwijać GStreamera dla potrzeb mniejszych urządzeń (np. telefony komórkowe).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. GStreamer: features. gstreamer.freedesktop.org. [dostęp 2016-10-27]. (ang.).
  2. The GStreamer Open Source Project on Open Hub. openhub.net. [dostęp 2016-10-27]. (ang.).
  3. Erik Walthinsen: [gst-announce] GStreamer "Slipstream" 0.1.0 released!. lists.freedesktop.org, 2001-01-10. [dostęp 2016-10-27]. (ang.).