Gadożer brunatny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gadożer brunatny
Circaetus cinereus[1]
(Vieillot, 1818)
Gadożer brunatny
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd neognatyczne
Rząd szponiaste
Rodzina jastrzębiowate
Podrodzina jastrzębie
Rodzaj Circaetus
Gatunek Gadożer brunatny
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Gadożer brunatny (Circaetus cinereus) – gatunek ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych. Jego upierzenie jest w przeważającej części brązowe. Sterówki są cętkowane na biało, a wewnętrzna strona skrzydeł ma odcień szary. Nogi i woskówka są jasnoszare, oczy żółte, a dziób czarny. Młode gadożery brunatne są podobne do ptaków dorosłych. Czasem są nieco jaśniejsze, a ich pióra u dołu mają odcień biały. Osobniki tego gatunku osiągają długość 68-75 cm, a rozpiętość ich skrzydeł wynosi ok. 164 cm. Ich waga waha się pomiędzy 1,5 kg, a 2,5 kg.

Żyją w lasach, pomiędzy równoleżnikami 18°N a 29°S, głównie na wysokościach od 0 do 2 500 m n.p.m. Występują w Afryce subsaharyjskiej. Gadożery brunatne żywią się niewielkimi ssakami, mniejszymi ptakami, jaszczurkami i wężami.

Okres godowy trwa przez cały rok. Gniazda gadożerów usytuowane są na wysokości 3,5–12 m. Mają one 60–70 cm szerokości i 15–30 cm głębokości. Gadożery brunatne często korzystają również z gniazd innych ptaków. Samice składają jedno jajo. Okres inkubacyjny trwa od 48 do 53 dni. Pióra wykształcają się u młodych po 96–113 dniach od urodzenia. Przez cały ten okres, jak i dwa tygodnie po jego zakończeniu, są one całkowicie uzależnione od rodziców.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Circaetus cinereus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Circaetus cinereus. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]