Galeria Łódzka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Galeria Łódzka
Ilustracja
Wejście do Galerii od alei Piłsudskiego
Państwo  Polska
Miejscowość Łódź
Adres al. J. Piłsudskiego 15/23
Typ budynku centrum handlowe
Powierzchnia użytkowa 45.000 m²
Ukończenie budowy 2002
Pierwszy właściciel ECE Projektmanagment Polska
Obecny właściciel ECE Projektmanagment Polska
Położenie na mapie Łodzi
Mapa lokalizacyjna Łodzi
Galeria Łódzka
Galeria Łódzka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Galeria Łódzka
Galeria Łódzka
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa lokalizacyjna województwa łódzkiego
Galeria Łódzka
Galeria Łódzka
Ziemia51°45′32,09″N 19°27′54,99″E/51,758914 19,465275
Strona internetowa

Galeria Łódzka – centrum handlowe w Łodzi przy alei Piłsudskiego 15/23, w samym centrum miasta, niedaleko ulicy Piotrkowskiej. Galeria Łódzka została otwarta 24 października 2002.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Inwestorem Galerii jest niemiecka firma ECE Projektmanagment Polska, która wybudowała już Galerię Dominikańską we Wrocławiu (bardzo podobną do Galerii w Łodzi), a generalnym wykonawcą Strabag Polska.

17 września 2015, przed wejściem do Galerii Łódzkiej na rogu al. Piłsudskiego i ul. Henryka Sienkiewicza, uroczyście odsłonięto pomnik Ferdynanda Wspaniałego[1].

W 2017 roku Tesco zapowiedział zamknięcie swojego hipermarketu w Galerii do 14 września.[2] Powodem zamknięcia - w przeciwieństwie do innych wtedy zamykanych sklepów, w których obroty były zbyt niskie - był zbyt wysoki czynsz.[3] Na miejscu Tesco swoją placówkę otworzył Lidl, do czego doszło 29 listopada 2018 r.[4]

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Swoją architekturą i kolorystyką Galeria nawiązuje do okolicznych budynków pofabrycznych, choć jest to konstrukcja całkowicie nowa. 3-poziomowy budynek galerii handlowej jest wybudowany w kształcie litery L, na terenie opadającym z północy na południe, co powoduje, że poziom znajdujący się na wysokości gruntu od wejścia północnego, staje się pierwszym piętrem od strony wejścia południowego. Budynek Galerii otacza 3-poziomowy, zadaszony, płatny parking na 1400 samochodów. Powierzchnia handlowa wynosi ok. 45 000 m². Wewnątrz znajduje się hipermarket, ok. 170 sklepów oraz kilkanaście restauracji, kawiarni i barów.

Galeria została wyróżniona w 2002 roku przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. W 2004 roku Galeria otrzymała nagrodę European Shopping Centre Award, w dorocznym konkursie na najlepsze centra handlowe (w kategorii dużych obiektów handlowych – powyżej 35 000 m²), przyznawaną przez Międzynarodową Radę Centrów Handlowych (International Council of Shopping Centres). W uzasadnieniu podano umiejętne wkomponowanie w infrastrukturę centrum miasta, ciekawy projekt architektoniczny oraz właściwy dostęp samochodem i transportem publicznym do obiektu.

Galeria Łódzka w maju 2008


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]