Gambler

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gambler
Częstotliwość miesięcznik
Państwo  Polska
Adres Warszawa
Wydawca Lupus
Rodzaj czasopisma o grach komputerowych
Język polski
Pierwszy numer 1993
Ostatni numer 1999
Redaktor naczelny Aleksy Uchański
ISSN 1230-8676
OCLC 68763532

Gambler – polski miesięcznik o tematyce gier komputerowych, wydawany w latach 1993–1999 przez wydawnictwo Lupus. Redaktorem naczelnym czasopisma był początkowo Grzegorz Eider, później Wojciech Setlak, a następnie Aleksy Uchański. „Gambler”, podobnie jak „Secret Service”, „Reset” i inne magazyny o grach komputerowych, tworzony był częściowo przez osoby z dawnej redakcji magazynu „Top Secret”. „Gambler” szybko jednak dorobił się własnego stylu.

Miesięcznik część swoich stron poświęcał graczom na wyższym poziomie zaawansowania, szczególnie fanom kultowych gier (tzw. żółte strony), na których specjaliści od danych gatunków gier wymieniali się szczegółowymi informacjami. Swoje kąciki mieli tam miłośnicy serii gier takich jak Frontier: Elite II czy Civilization (nawet w kilka lat po ich wydaniu) oraz symulatorów i gatunku cRPG).

Zawartość początkowych numerów czasopisma znacznie wykraczała poza sam temat gier komputerowych. Poruszane były tematy z szeroko pojętej kultury popularnej, obecny był również satyryczny felieton na ogólne tematy społeczno-polityczne (Konferencja Dr Destroyera, Słowo na sobotę). Felietony te wzbudzały duże kontrowersje jako „politycznie niepoprawne”[potrzebny przypis].

Od numeru z września 1996 (oznaczonego jako Gambler CD 1/96) magazyn zamieszczał płyty kompaktowe, na których oprócz gier publikowano w formie elektronicznej materiały ze sceny komputerowej oraz porady i kody do gier opublikowane od początku istnienia magazynu. Od numeru 8/98 dołączano 2 CD. W ostatnim numerze Gamblera (12/1999) zamieszczone były wyniki plebiscytu na grę tysiąclecia, w którym zwyciężyła Civilization. Na drugim miejscu była gra Doom.

W kwietniu 2011, roku Wydawnictwo Burda Media, obecny właściciel praw do wszystkich tytułów wydawanych niegdyś przez Wydawnictwo Lupus, postanowiło reaktywować „Gamblera” w formie serwisu internetowego[1]. Nowym redaktorem naczelnym został Michał Grabacki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Konrad Hildebrand: Gambler powraca. Jako serwis internetowy. Polygamia, 2011-04-14. [dostęp 2012-04-16].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]