Gay Mitchell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gay Mitchell
Gay Mitchell.jpg
Data i miejsce urodzenia 30 grudnia 1951
Dublin
Przynależność polityczna Fine Gael

Gay (Gabriel) Mitchell, irl. Gabriel De Mhistéal (ur. 30 grudnia 1951 w Dublinie) – irlandzki polityk, wieloletni poseł, deputowany do Parlamentu Europejskiego VI i VII kadencji. Brat Jima Mitchella.

Życiorys[edytuj]

Absolwent nauk politycznych, księgowości i finansów. Studiował na Uniwersytecie Królowej w Belfaście i na Uniwersytecie w Northampton. Należy do krajowego instytutu podatkowego, działa w Stowarzyszeniu Międzynarodowych Księgowych, posiada uprawnienia akredytowanego mediatora.

W 1981 z ramienia partii Fine Gael został po raz pierwszy posłem do Dáil Éireann. W niższej izbie irlandzkiego parlamentu zasiadał nieprzerwanie do 2007 (od 23 do 29 kadencji). Od 1992 do 1993 sprawował urząd burmistrza Dublina. W latach 1994–1997 był ministrem ds. europejskich w departamencie premiera.Odpowiadał w tym samym okresie m.in. za Międzynarodowe Centrum Usług Finansowych.

W ramach Fine Gael koordynował kampanie referendalne nad poszczególnymi traktatami wspólnotowymi. Wielokrotnie pełnił funkcję ministra w gabinetach cieni (w tym ds. reformy systemu opieki zdrowotnej, spraw zagranicznych, integracji europejskiej). Opublikował szereg partyjnych dokumentów programowych.

W 2004 uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego w okręgu stołecznym. W 2009 skutecznie ubiegał się o reelekcję.

W 2011 był kandydatem Fine Gael na urząd prezydenta[1] (przegrał w pierwszej turze).

Przypisy

  1. Mitchell wins Fine Gael nomination for presidency (ang.). irishtimes.com, 9 lipca 2011.

Bibliografia[edytuj]