Gazella gazella

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gazella gazella
(Pallas, 1766)
Gazella gazella - gazela górska
Gazella gazella - gazela górska
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Gromada ssaki
Podgromada ssaki żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd parzystokopytne
Rodzina krętorogie
Rodzaj Gazella
Gatunek Gazella gazella
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]
Status iucn3.1 VU pl.svg

Gazella gazellagatunek ssaka z rodziny krętorogich, określany w języku polskim nazwą gazela górska (od ang. Mountain Gazelle) lub gazela arabska[2]. Występuje powszechnie na Półwyspie Arabskim, ale jej obszar występowania jest nierównomiernie rozproszony. Zamieszkuje góry, pogórza i przybrzeżne równiny. Jej środowisko pokrywa się z obszarami występowań drzew akacjowych, które są pożywieniem gazel górskich. Ich dieta składa się w przeważającej części z traw, ale jest to zależne od dostępności pożywienia. Gazela górska jest słabiej przystosowana do gorących warunków niż gazela dorkas, która zastąpiła ten gatunek na niektórych obszarach podczas późnego holocenu, kiedy nastąpił okres ocieplenia klimatu. W naturalnym środowisku pozostało niespełna 15000 gazel górskich. Ponad 10000 z podgatunku Gazella gazella cora, niespełna 3000 z występującego w Izraelu podgatunku Gazella gazella gazella, niespełna 1000 z Gazella gazella farasani, niespełna 250 z Gazella gazella muscatensis i 19 z podgatunku Gazella gazella acaciae.

Gazela górska w Izraelu[edytuj | edytuj kod]

W Izraelu występują trzy podgatunki gazeli górskiej.

Gazela arabska[3] (Gazella gazella gazella) – występuje w większości na trzech obszarach. Jej populacja drastycznie zmalała w pierwszej części XXI wieku z powodu kłusownictwa[4] i udanej reprodukcji irańskich wilków południowoazjatyckich, ale obecnie podniosła się dzięki staraniom ludzi i ochronie tego gatunku[4].

  • Największa populacja gazel arabskich występuje na Wzgórzach Golan. Jej liczebność szacuje się na 1500 do 3000 osobników.
  • Druga pod względem wielkości populacja w Izraelu występuje w Ramot Naftali.
  • Populacja wolno żyjących gazel górskich w Galilei wynosi około 100.
  • Niewielka populacja gazel występuje także na przybrzeżnych równinach, ale ich liczebność ciągle się zmniejsza z powodu szybkiej urbanizacji.

Gazella gazella acaciae – podgatunek na skraju wymarcia. Ich liczebność wynosi obecnie tylko 19 osobników (inwentaryzacja przeprowadzona w 2007 - 17 dorosłych i dwa nowo narodzone). Gazela żyje w zamkniętym rezerwacie przyrody koło Yotvata.

Gazella gazella merrilli – żyje w górach, w pobliżu Jerozolimy.

Rozmiary[edytuj | edytuj kod]

Gazela górska jest średniej wielkości ssakiem waży od 20 kg do 80 kg.

Przypisy

  1. Gazella gazella. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  2. Zobacz wyjaśnienie w artykule ariel
  3. Mały słownik zoologiczny: ssaki. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1978.
  4. 4,0 4,1 D. Kaplan. Langfristige Bestandsschwankungen der Edmigazelle (Gazella gazella gazella) in Nordisrael. „Zeitschrift für Jagdwissenschaft”, s. 167–171, 2002-12. Springer Berlin / Heidelberg. DOI: 10.1007/BF02192405. 


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Gazella gazella. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) <www.iucnredlist.org>. (ang.) [dostęp 10 grudnia 2008]