Gazoprojekt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
BSiPG GAZOPROJEKT S.A.
Państwo  Polska
Siedziba Wrocław
Data założenia 1951
Forma prawna Spółka Akcyjna
Prezes Adam Kielak
Nr KRS 0000190825
brak współrzędnych
Strona internetowa

Biuro Studiów i Projektów Gazownictwa GAZOPROJEKT S.A. (BSiPG GAZOPROJEKT S.A.) - polska firma świadcząca usługi w zakresie kompleksowych projektów inżynieryjnych oraz prac studialnych dla sektora gazowniczego oraz paliwowo-energetycznego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Firma istnieje na rynku nieprzerwanie od 1951 roku i działa na rynku jako jedna ze spółek Grupy Kapitałowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG SA). Powstała w ramach Centralnego Zarządu Gazownictwa, a w roku 1982 została włączona do struktur Zjednoczonego Przemysłu Gazowniczego. W 1995 roku Biuro przekształciło swoją formę prawną i działa na rynku jako spółka akcyjna, w której 75% akcji należy do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG SA), natomiast 25% akcji przypada na prywatnych akcjonariuszy.

Główne realizacje[edytuj | edytuj kod]

Firma zatrudnia ponad 230 osób z czego blisko 60% to kadra inżynierska. Projekty wykonane w Biurze należą do największych prac projektowych w branży i można do nich zaliczyć m.in.: System Gazociągów Tranzytowych Jamał - Europa Zachodnia wraz z pięcioma tłoczniami gazu, Podziemne Magazyny Gazu (PMG) Wierzchowice, Husów, Brzeźnica, Swarów. Gazoprojekt wykonał również projekty dla Kawernowych PMG Mogilno oraz Kosakowo, w których gaz jest przechowywany w specjalnych komorach wykonanych w pokładach solnych.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Spółka wdrożyła Zintegrowany System Zarządzania Jakością, Środowiskiem oraz BHP według standardów określonych w normach PN-EN ISO 9000, PN-EN ISO 14000 i PN-N-18001. Gazoprojekt był również wyróżniany przez niezależne organizacje za wysoką jakość świadczonych usług. W latach 1999 i 2001 firma zdobyła Polską Nagrodę Jakości, w roku 2001 Złoty Medal im. Kazimierza Wielkiego, a w 2005 roku odznaczenie przyznawane przez Izbę Projektowania Budowlanego (IPB) - Najlepsza Firma Projektowa. Wiarygodność gospodarczą potwierdzają dwa programy certyfikujące: Biała Lista (w którym firma uczestniczy od 2006 roku) oraz Dolnośląski Certyfikat Gospodarczy (od 2007 roku). Ponadto w roku 2002 i 2009 firma zdobyła godło Inwestor w Kapitał Ludzki, za wkład w rozwój i kształcenie swoich kadr.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]