Gazoprojekt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
BSiPG GAZOPROJEKT S.A.
Państwo  Polska
Siedziba Wrocław
Data założenia 1951
Forma prawna Spółka Akcyjna
Prezes Adam Kielak
Nr KRS 0000190825
brak współrzędnych
Strona internetowa

Biuro Studiów i Projektów Gazownictwa GAZOPROJEKT S.A. (BSiPG GAZOPROJEKT S.A.) - polska firma świadcząca usługi w zakresie kompleksowych projektów inżynieryjnych oraz prac studialnych dla sektora gazowniczego oraz paliwowo-energetycznego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Firma istnieje na rynku nieprzerwanie od 1951 roku i działa na rynku jako jedna ze spółek Grupy Kapitałowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG SA). Powstała w ramach Centralnego Zarządu Gazownictwa, a w roku 1982 została włączona do struktur Zjednoczonego Przemysłu Gazowniczego. W 1995 roku Biuro przekształciło swoją formę prawną i działa na rynku jako spółka akcyjna, w której 75% akcji należy do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG SA), natomiast 25% akcji przypada na prywatnych akcjonariuszy.

Główne realizacje[edytuj | edytuj kod]

Firma zatrudnia ponad 230 osób z czego blisko 60% to kadra inżynierska. Projekty wykonane w Biurze należą do największych prac projektowych w branży i można do nich zaliczyć m.in.: System Gazociągów Tranzytowych Jamał - Europa Zachodnia wraz z pięcioma tłoczniami gazu, Podziemne Magazyny Gazu (PMG) Wierzchowice, Husów, Brzeźnica, Swarów. Gazoprojekt wykonał również projekty dla Kawernowych PMG Mogilno oraz Kosakowo, w których gaz jest przechowywany w specjalnych komorach wykonanych w pokładach solnych.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Spółka wdrożyła Zintegrowany System Zarządzania Jakością, Środowiskiem oraz BHP według standardów określonych w normach PN-EN ISO 9000, PN-EN ISO 14000 i PN-N-18001. Gazoprojekt był również wyróżniany przez niezależne organizacje za wysoką jakość świadczonych usług. W latach 1999 i 2001 firma zdobyła Polską Nagrodę Jakości, w roku 2001 Złoty Medal im. Kazimierza Wielkiego, a w 2005 roku odznaczenie przyznawane przez Izbę Projektowania Budowlanego (IPB) - Najlepsza Firma Projektowa. Wiarygodność gospodarczą potwierdzają dwa programy certyfikujące: Biała Lista (w którym firma uczestniczy od 2006 roku) oraz Dolnośląski Certyfikat Gospodarczy (od 2007 roku). Ponadto w roku 2002 i 2009 firma zdobyła godło Inwestor w Kapitał Ludzki, za wkład w rozwój i kształcenie swoich kadr.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]