George Abela

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
George Abela
George Abela.jpg
Data i miejsce urodzenia 22 kwietnia 1948
Qormi
Malta
8. Prezydent Republiki Malty
Okres od 4 kwietnia 2009
do 4 kwietnia 2014
Przynależność polityczna Partia Pracy
Poprzednik Edward Fenech Adami
Następca Marie Louise Coleiro Preca
Odznaczenia
Narodowy Order Zasługi Republiki Malty I klasy Order Krzyża Ziemi Maryjnej I Klasy (Estonia) Łańcuch Orderu Izabeli Katolickiej (Hiszpania) Order Zasługi Republiki Włoskiej I Klasy z Wielkim Łańcuchem

George Abela, mt. Ġorġ Abela (ur. 22 kwietnia 1948 w Qormi) – maltański prawnik i polityk, prezydent Malty od 4 kwietnia 2009 roku do 4 kwietnia 2014, były członek Partii Pracy.

Życiorys[edytuj]

George Abela urodził się w 1948 jako syn pracownika portu. Uczęszczał do szkoły podstawowej w Qormi, a następnie do szkoły średniej w Ħamrun. W 1965 rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Maltańskim, które ukończył w 1975. W 1995 zdobył tytuł magistra prawa europejskiego.

W 1975, zaraz po studiach, Abela rozpoczął pracę w Generalnym Związku Pracowników (General Workers' Union) jako doradca prawny. Był z nim związany przez 25 lat, do 2000, kiedy odszedł z organizacji. Zdobył w tym czasie rozległe doświadczenie w prawie pracy.

Od 1976 do 1982 r. George Abela był prezesem klubu piłkarskiego Qormi FC. Następnie w latach 1982-1992 stał na czele Malta Football Association. Przewodząc Maltańskiej Federacji Piłkarskiej wprowadził w niej szereg zmian. Poprawił infrastrukturę sportową, budując boiska treningowe, sale gimnastyczne oraz montując na obiektach sztuczne oświetlenie. Zawodnicy maltańskiej kadry narodowej po raz pierwszy mogli dzięki temu uczestniczyć w profesjonalnych szkoleniach.

W roku 1992 Abela objął stanowisko wiceprzewodniczącego Partii Pracy, odpowiedzialnego za sprawy partyjne. Po objęciu władzy przez partię w 1996 r., Abela został mianowany doradcą prawnym premiera Alfreda Santa i uczestniczył w posiedzeniach gabinetu. W 1998 zrezygnował z członkostwa w Partii Pracy, po tym jak sprzeciwił się decyzji premiera Santa o rozpisaniu wcześniejszych wyborów parlamentarnych, które Partia Pracy zresztą przegrała.

Po 2000 r. George Abela skupił się na prowadzeniu własnej praktyki prawniczej. Był konsultantem i doradcą w kilku agencjach rządowych, jak Maltański Zarząd Środowiska i Planowania (MEPA) oraz Komitet Prowadzenia Działań Malta-Unia Europejska (MEUSAC, Malta European Union Steering Action Committee).

6 czerwca 2008 Abela wziął udział w wyborach nowego przewodniczącego Partii Pracy, po tym jak po przegranej w wyborach parlamentarnych z funkcji tej zrezygnował Alfred Sant. W drugiej rundzie głosowanie zdobył 191 głosów poparcia, przegrywając z Josephem Muscatem (574 głosy). Nowy przewodniczący zaprosił go do aktywnego udziału w polityce i mianował przedstawicielem Partii Pracy w Komitecie Prowadzenia Działań Malta-UE (MEUSAC).

Prezydent[edytuj]

W wyborach prezydenckich 12 stycznia 2009 roku George Abela został wybrany na urząd prezydenta, jako następca Edwarda Fenecha Adamiego[1]. Kandydaturę Abeli uzgodnili między sobą lider Partii Narodowej premier Lawrence Gonzi oraz lider Partii Pracy Joseph Muscat[2]. 1 kwietnia 2009 Izba Reprezentantów jednogłośnie zatwierdziła George'a Abelę jako 8. prezydenta Malty[3]. 4 kwietnia 2009 Abela oficjalnie objął stanowisko szefa państwa[4]. Był to pierwszy przypadek, kiedy prezydentem kraju został polityk należący do partii opozycyjnej. Abela zrezygnował jednak z członkostwa w Partii Pracy tuż po nominacji na urząd prezydenta.

W kwietniu 2014 został zastąpiony na stanowisku prezydenta przez Marie Louise Coleiro Preca.

Przypisy

  1. "GEORGE ABELA FOR PRESIDENT", Malta Today, 11 stycznia 2009.
  2. "President-in-waiting", Times of Malta, 13 stycznia 2009.
  3. ."House approves George Abela's nomination to become Malta's eighth President", Times of Malta, 1 kwietnia 2009.
  4. "George Abela takes oath of office as President", gazonews, 4 kwietnia 2009

Linki zewnętrzne[edytuj]