Order Zasługi Republiki Włoskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Order Zasługi Republiki Włoskiej
Ordine al Merito
della Repubblica Italiana
Awers
Awers odznaki orderu
(wzór 1951–2001)
Baretka
Baretka orderu I klasy
Baretka
Baretka orderu V klasy
Ustanowiono

3 marca 1951

Insygnia krzyża oficerskiego: pierwotne (1951–2000) i obecne
Ustępujący prezydent Włoch Carlo Ciampi przekazuje następcy, Giorgio Napolitano, insygnia orderu

Order Zasługi Republiki Włoskiej (wł. Ordine al Merito della Repubblica Italiana, OMRI) – najwyższe odznaczenie włoskie, nadawane od 1951 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Order został ustanowiony 3 marca 1951 przez prezydenta Luigi Einaudiego i otrzymał statuty 31 października 1952 roku. Po wprowadzeniu we Włoszech republikańskiej formy rządu (1946) powstała potrzeba ustanowienia w tym kraju nowych odznaczeń, zamiast bardzo popularnych i nadawanych szerokim kręgom społeczeństwa orderów królewskich, Korony Włoch i Maurycego i Łazarza, które po opuszczeniu kraju przez ostatniego monarchę, Humberta II, stały się orderami domowymi wygnanej dynastii sabaudzkiej. Nowy order może być nadawany obywatelom Włoch i cudzoziemcom za zasługi wszelkiego rodzaju, zarówno cywilne jak wojskowe. Wielkim mistrzem jest każdorazowy prezydent Włoch. Orderu nie mogą otrzymać posłowie i senatorowie włoskiego parlamentu w czasie swej aktualnej kadencji.

Order otrzymał pięć klas według tradycyjnego schematu Legii Honorowej, przy czym I klasa została podzielona na dwa stopnie:

 • klasa I:
  • Kawaler Krzyża Wielkiego Udekorowany Wielką Wstęgą
   (Cavaliere di Gran Croce Decorato di Gran Cordone) – nadawany tylko głowom państw oraz wybitnym osobistościom; osoby dekorowane otrzymują dodatkowo "Wielki Łańcuch"[1]
  • Kawaler Krzyża Wielkiego (Cavaliere di Gran Croce)
 • klasa II: Wielki Oficer (Grande Ufficiale)
 • klasa III: Komandor (Commendatore)
 • klasa IV: Oficer (Ufficiale)
 • klasa V: Kawaler (Cavaliere)

Insygnia w latach 1951–2001[edytuj | edytuj kod]

Dawne insygnia orderu to oznaka, gwiazda I i II klasy oraz łańcuch. Pierwotną oznaką był emaliowany na biało krzyż grecki, zawieszony na złotej corona muralis, ze złotą pięcioramienną gwiazdką w medalionach środkowych obu stron. Między ramionami krzyża znajdowały się złote orły rzymskie. Gwiazdy I i II klasy były srebrne, ośmiopromienne, z nałożonymi na nie oznakami orderu. Łańcuch składał się z 22 ogniw, jedenastu pięcioramiennych gwiazd, dziesięciu ornamentów w kształcie kwiatów akantu oraz środkowej plakietki z literami "RI" (Repubblica Italiana). Wstęga orderu była zielona z dwoma czerwonymi paskami, przy IV klasie z rozetką na wstążce.

Divisa.OMRI.1.png
Baretki
Cavaliere OMRI BAR.svg
Kawaler
Ufficiale OMRI BAR.svg
Oficer
Commendatore OMRI BAR.svg
Komandor
Grande ufficiale OMRI BAR.svg
Wielki Oficer
Cordone di gran Croce OMRI BAR.svg
Kawaler Krzyża Wielkiego
Cordone di gran Croce di Gran Cordone OMRI BAR.svg
Kawaler Krzyża Wielkiego Udekorowanego Wielką Wstęgą

Insygnia od roku 2001[edytuj | edytuj kod]

W pięćdziesięciolecie ustanowienia orderu nadano insygniom nowy wygląd, nawiązując do tradycji dawnego Orderu Korony Włoch. Nowa oznaka (krzyż orderowy) to identyczny jak w orderze Korony krzyż Ruperta. Pomiędzy ramionami krzyża umieszczono złoty wieniec, w połowie oliwny, w połowie dębowy. Pośrodku krzyża znajduje się złoty medalion środkowy, otoczony bordiurą, emaliowaną na niebiesko. Wewnątrz medalionu znajduje się złote godło Włoch; na bordiurze zaś, złoty napis: AL MERITO DELLA / REPUBBLICA (ZA ZASŁUGI DLA / REPUBLIKI). Ramiona krzyża są białe w klasach I, II i III; złote w klasie IV; srebrzone w klasie V; zaś ich krawędzie są złocone (we wszystkich klasach).
Gwiazda orderowa jest w I klasie ośmiopromienna, cyzelowana na kształt brylantów; złota w stopniu wyższym, srebrna w stopniu niższym; na gwiazdę nałożony jest krzyż orderowy. Gwiazda orderowa jest w II klasie czteropromienna (o kształcie kwadratu obróconego o 45°), srebrna, cyzelowana na kształt brylantów; na nią nałożony jest krzyż orderowy.
Ogniwa łańcucha i wstęga pozostały niezmienione.

Divisa.OMRI.2.png
Baretki
ITA OMRI 2001 Cav BAR.svg
Kawaler
ITA OMRI 2001 Uff BAR.svg
Oficer
ITA OMRI 2001 Com BAR.svg
Komandor
ITA OMRI 2001 GUff BAR.svg
Wielki Oficer
ITA OMRI 2001 GC BAR.svg
Kawaler Krzyża Wielkiego
ITA OMRI 2001 GC-GCord BAR.svg
Kawaler Krzyża Wielkiego Udekorowanego Wielką Wstęgą

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Orderem Zasługi Republiki Włoskiej.

Znane osobistości[edytuj | edytuj kod]

Lista odznaczonych (niepełna)[2]:

Polacy
 Z tym tematem związana jest kategoria: Polacy odznaczeni Orderem Zasługi Republiki Włoskiej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Collare OMRI. governo.it. [dostęp 2010-01-20]. (wł.).
 2. Cavaliere di Gran Croce Ordine al Merito della Repubblica Italiana. [w:] Le Onorificenze [on-line]. quirinale.it. [dostęp 2015-09-26]. (wł.).
 3. Ochab Edward decorato di Gran Cordone. quirinale.it. [dostęp 2017-07-21]. (wł.).
 4. Order Odrodzenia dla G. Saragata. Odznaczenia włoskie dla przywódców polskich. „Dziennik Polski”. 246, s. 1, 16 października 1965. 
 5. Uroczysta dekoracja w Belwederze odznaczeniami polskimi i włoskimi. „Dziennik Polski”. 246, s. 1, 16 października 1965. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]