George Onslow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
George Onslow
Ilustracja
George Onslow
Data urodzenia 27 lipca 1784
Pochodzenie francuskie
Data śmierci 3 października 1853
Zawód kompozytor

Andre George Louis Onslow (ur. 27 lipca 1784, zm. 3 października 1853) – francuski kompozytor.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

George Onslow urodził się i przeżył całe swe życie we Francji. Był synem Anglika Edwarda Onslowa i Francuzki. Uczył się gry na fortepianie pod kierunkiem Johanna Baptisty Cramera jako młody chłopiec w Londynie. Jego jedynym nauczycielem kompozycji był Anton Reicha z którym studiował w Paryżu w latach 1807–1808.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Za życia był popularnym kompozytorem szczególnie w Niemczech, Austrii i Anglii, gdzie jego 36 kwartetów smyczkowych i 34 kwintety smyczkowe cieszyły się niemałą popularnością. Jego praca była podziwiana zarówno przez Beethovena jak i Schuberta. Robert Schumann, uważał kameralna muzykę Onslowa za równą z muzyką Mozarta, Haydna i Beethovena. Mendelssohn także wyrażał tę opinię.

Wydawcy, tacy jak Breitkopf & Härtel lub Kistner byli jednymi z wielu popularyzatorów jego prac. Ze względu na reputację Onslowa, został on wybrany na następcę Luigiego Cherubiniego jako dyrektor Konserwatorium Paryskiego.

Jakkolwiek, po Pierwszej Wojnie Światowej, jego muzyka popadła w zapomnienie i do 1984 pozostał prawie nieznany.

Oprócz kwartetów i kwintetów smyczkowych, jego najpopularniejszych dzieł, napisał 10 triów fortepianowych, trzy kwintety fortepianowe, kwintet fortepianowo-dęto-drewniany, dwa sekstety fortepianowo-dęto-drewniane, septet fortepianowo-dęto-drewniany i sonaty skrzypcowo-fortepianowe.

Oprócz muzyki kameralnej pisał symfonie, cztery opery, (między innymi Le Colporteur, z której tematy formowały fantazje innych kompozytorów, tak jak Friedricha Kuhlaua na flet i pianino), kilka utworów fortepianowych oraz kilka dzieł wokalnych[1].

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]