Gerrymandering

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przykład ukazujący wpływ zmian granic okręgów wyborczych na wyniki wyborów: z lewej strony głosy w czterech okręgach są wyrównane, na środkowym diagramie w trzech okręgach wygrywają zwolennicy fioletowych, natomiast z prawej strony w trzech okręgach wygrywają zwolennicy zielonych
Artykuł w Boston Gazette z 26 marca 1812, w którym po raz pierwszy użyto słowa Gerry-mander
Powiększenie powyższej grafiki. Okręg wyznaczony przez Gerry’ego ma kształt smoka.

Gerrymandering – nazwa określająca manipulacje dokonywane przy wytyczaniu granic okręgów wyborczych w celu uzyskania korzystnego wyniku przez partię mającą wpływ na kształtowanie ordynacji wyborczej. Jest to także szczególne pole badawcze geografii wyborczej poświęcone systematycznym studiom nad wpływem kształtu okręgów wyborczych na wyniki głosowania i dokumentowaniem przypadków nadużyć w tym zakresie.

Nazwa pochodzi od pojęcia „gerrymander”, którym w języku angielskim przyjęto nazywać okręgi wyborcze o dziwnych kształtach stworzone z manipulacyjnymi zamierzeniami. Termin ten powstał w wyniku połączenia nazwiska Elbridge’a Gerry’ego (1744–1814), amerykańskiego polityka, członka Partii Demokratyczno-Republikańskiej, ze słowem salamandra. To właśnie zwierzę miał przypominać kształt jednego z okręgów, który Gerry jako gubernator stanu Massachusetts wykreślił na mapie wyborczej w taki sposób, by zwiększyć szanse wyborcze kandydatów wystawionych przez jego partię.

W Polsce[edytuj]

O próbę manipulowania wyborami w takiej formie publicyści podejrzewają PiS w związku z wyborami samorządowymi 2018 i projektem zmiany ustroju miasta stołecznego Warszawy[1][2].

Przykłady[edytuj]

Przypisy

  1. Rafał Zychal Gerrymandering. Jak politycy decydują za wyborców, serwis Onet.pl, dostęp 2017-02-04
  2. Warszawa powiększy się o 18 gmin? PiS szykuje zmiany w okręgach, Wiadomości TVN Warszawa, dostęp 2017-02-04

Bibliografia[edytuj]

  • Żukowski A. (2003) Gerrymandering – manipulacja granicami okręgów wyborczych w systemach demokratycznych, [w:] M. Kowalski (red.), Przestrzeń wyborcza Polski, PAN – IGiPZ, Warszawa 2003, s. 179–190.