Gim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gim
Zgniłocha
Ilustracja
Położenie
Państwo

 Polska

Morfometria
Powierzchnia

175,9 ha

Wymiary
• max długość
• max szerokość


3300 m
1000 m

Głębokość
• średnia
• maksymalna


7,6 m
25,8 m

Położenie na mapie gminy Purda
Mapa konturowa gminy Purda, na dole po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Gim”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Gim”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Gim”
Położenie na mapie powiatu olsztyńskiego
Mapa konturowa powiatu olsztyńskiego, na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Gim”
Ziemia53°34′34″N 20°34′42″E/53,576111 20,578333

Gim[1]jezioro leżące koło wsi Nowa Kaletka, na wschód od Jeziora Łańskiego, w kompleksie Lasów Ramuckich, 30 km na południe od Olsztyna, w dorzeczu: OmulewNarewWisła.

W pobliżu jeziora znajdują się miejscowości Nowa Kaletka, Zgniłocha i Kolonia Gimek (oficjalnie Kolonia Zgniłocha).

Jezioro jest użytkowane rekreacyjnie. Na północnym brzegu jeziora ośrodki wczasowe z plażami i pomostami. Także na tym brzegu są zabudowania Nowej Kaletki.

Zbiornik jest wydłużony równoleżnikowo. Największe przegłębienie (25,8 m) jest po wschodniej stronie. Południowy brzeg jest w części podmokły i niski, a północny wyższy i piaszczysty. Akwen nie ma stałych dopływów powierzchniowych, zasilany jest wodami podziemnymi i z funkcjonujących okresowo rowów melioracyjnych. Odpływ następuje w kierunku południowym, przez dwa łączące się ze sobą cieki.

W litoralu roślinność szuwarowa. Brzegi otoczone lasami (głównie w części wschodniej), łąkami i polami (w części zachodniej). W oczeretach występuje trzcina i sitowie. Wśród elodeidów występuje moczarka kanadyjska, jaskier krążkolistny.

Według danych IRŚ, głębokość maksymalna jeziora wynosi 25,8 m, głębokość średnia – 7,6 m, powierzchnia – 175,9 ha. Długość maksymalna – 3300 m, szerokość maksymalna – 1000 m. Dobrze rozwinięta linia brzegowa ma 8600 m.

Po wschodniej stronie jeziora jest niewielka wysepka, na której można natrafić na kormorany. Na jeziorze gnieżdżą się łabędzie. Występuje sielawa, sieja, szczupak, lin, okoń, leszcz i płoć.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jeziora okolic Olsztyna : Przewodnik wędkarski 1, Olsztyn 1996.
  • S. Różański (red.), Raport o stanie środowiska województwa warmińsko-mazurskiego w latach 1999–2000, Olsztyn: Biblioteka Monitoringu Środowiska, 2002.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych: Wykaz polskich hydronimów. s. 87.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]