Giovanni Gerolamo Saccheri

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Giovanni Gerolamo Saccheri
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 5 września 1667
San Remo
Data i miejsce śmierci 25 października 1733
Mediolan
Zawód, zajęcie jezuita, matematyk
Logica demonstrativa, 1701

Giovanni Gerolamo Saccheri (ur. 5 września 1667 w San Remo, zm. 25 października 1733 w Mediolanie[1]) – jezuita i matematyk[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wstąpił do zakonu w wieku 18 lat. W roku 1690 wyjechał na studia do Mediolanu, gdzie oprócz filozofii i teologii studiował również matematykę, zachęcony przez Tomasso Cevę, brata Giovanniego Cevy. W 1694 otrzymał święcenia kapłańskie.

Od roku 1697 aż do śmierci wykładał filozofię, teologię i matematykę na uniwersytecie w Pawii. Krótko przed śmiercią opublikował Euclides ab omni noevo vindicatus (w wolnym przekładzie: Geometria Euklidesa wolna od błędów), która uważana jest za pierwsze dzieło poświęcone geometrii nieeuklidesowej[3]. Saccheri starał się w niej dowieść pewnika Euklidesa o prostych równoległych metodą sprowadzenia do sprzeczności, jednak wyniki jakie otrzymał były pierwszymi twierdzeniami geometrii hiperbolicznej. W tak zwanym czworokącie Saccheriego rozpatrywał hipotezy kąta ostrego, prostego i rozwartego. Udowodnił nieprawdziwość hipotezy kąta rozwartego oraz równoważność hipotezy kąta prostego z aksjomatem Euklidesa. Po popełnieniu błędu w rozumowaniu doszedł do wniosku, że hipoteza kąta ostrego jest nieprawdziwa. Jego wyniki zostały później udowodnione przez Legendre’a[3]. Dzieło to wyprzedzało swoją epokę i zaginęło, odkrył je ponownie dopiero Eugenio Beltrami.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Saccheri Giovanni Girolamo, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-10-14].
  2. Бородин А. И., Бугай А. С.: Биографический словарь деятелей в области математики. Киев: Радянська школа, 1979, s. 439. (ros.)
  3. a b Бородин А. И., Бугай А. С., op. cit.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]