Girls band

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Girls’ Generation, 2009

Girls band (girlsband, także girl group) – młodzieżowy, żeński zespół wokalny muzyki pop[1].

Utwory wykonywane przez girls bandy są skierowane do nastoletniej młodzieży. Girls bandy przeważnie tworzone są od podstaw przez producentów wybierających kandydatki pośród setek lub nawet tysięcy młodych ludzi w czasie przesłuchań. Nazwa grupy, jak i prawa autorskie do piosenek zwykle należą do producenta. Na sukces takich grup pracuje cały sztab fachowców: kompozytorów, autorów tekstów, projektantów mody, choreografów, stylistów itp. oraz specjalistów z dziedziny public relations i marketingu. Członkiniom grup często tworzy się fikcyjne osobowości. Wymaga się też od nich dyscypliny i pełnego podporządkowania producentom. Praca w tego typu grupach jest bardzo intensywna – zwykle jest to napięty program koncertów oraz wiele innych wydarzeń medialnych, w których idole mają obowiązek brać udział – wszystko nastawione na osiągnięcie maksymalnej popularności i sprzedaży płyt w celu osiągnięcia jak największych zysków.

Little Mix, 2016 (Get Weird Tour)

Uważa się, że objawy uwielbienia i tworzenie zjawisk medialnych wokół girls bandów są sztucznie kreowane i podsycane. Po pewnym okresie, kiedy popularność girls bandu spada, zwykle znika on z rynku i jest zastępowany przez kolejne grupy.

Girls bandy zaczęły licznie powstawać w USA w wyniku kampanii rozpoczętej pod koniec lat 50. XX w. przez Barry’ego Gordysa, założyciela wytwórni Motown Records, choć większość z nich rozpadała się po jednym przeboju[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. girls band, [w:] Słownik języka polskiego [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 2020-03-07].
  2. 2.1 Historie, [w:] Michael Ständer, Weiblichkeitsbilder in Girlgroups, Humboldt-Universität zu Berlin, 2002 [zarchiwizowane z adresu 2017-05-28] (niem.).