Little Mix

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Little Mix
Ilustracja
Little Mix występując na Gibraltar Music Festival w 2015 roku.
Rok założenia 2011
Pochodzenie Wielka Brytania
Gatunek PopR&B
Wydawnictwo muzyczne Syco EntertainmentColumbia Records
Obecni członkowie
Perrie Edwards
Jesy Nelson
Leigh-Anne Pinnock
Jade Thirlwall
Strona internetowa

Little Mixbrytyjski girlsband utworzony w 2011 roku, podczas ósmego sezonu brytyjskiej edycji programu The X Factor. Są oni pierwszą grupą, która wygrała program. Po zwycięstwie, zespół podpisał kontrakt z wytwórnią Syco Music, utworzoną przez Simona Cowella, i wydały cover singla Damiena Rice'a, "Cannonball", jako zwycięski singiel. Grupa składa się z czterech członkiń: Perrie Edwards, Jade Thirlwall, Leigh-Anne Pinnock, oraz Jesy Nelson.

Little Mix wydały swój debiutancki album, DNA w listopadzie 2012 roku, który uplasował się w Top 5 krajowych list albumów, w tym również w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, dzięki czemu Little Mix stał się pierwszym girlsbandem (po The Pussycat Dolls), który dosięgnął Top 5 listy Billboard 200 ze swoją pierwszą płytą, oraz też najwyższe uplasowanie na amerykańskiej liście przez brytyjski girlsband, pobijając rekord utrzymywany przez grupę Spice Girls.[1] Drugi album, Salute, wydany w 2013 roku, został ich drugim albumem, który uplasował się w Top 5/10 światowych list płyt w tych samych krajach.[2] Promowały go 2 single, notowane w top dziesiątce listy UK Singles Chart, "Move" i "Salute". W listopadzie 2015 roku, Little Mix wydały swój trzeci, studyjny album, pt. Get Weird, który został ich najlepiej sprzedającą się płytą, tak samo jak i najbardziej notowaną na liście UK Albums Chart.[3] Główny singiel z krążka, "Black Magic", został ich trzecim singlem numer #1 w Wielkiej Brytanii, oraz otrzymał nominację Najlepszy singiel brytyjski podczas Brit Awards 2016.[4] Czwarty, studyjny album girlsbandu, Glory Days został wydany w 2016 roku, jako ich pierwszy album #1 w Wielkiej Brytanii, i najdłużej notowany na miejscu pierwszym album grupy dziewczęcej. Wcześniej udało się to Spice Girls wraz z ich debiutancką płytą, Spice, 20 lat temu. Główny singiel, "Shout Out To My Ex", osiągnął szczyt listy UK Singles Chart już czwarty raz, jako następny singiel #1 Little Mix w tym kraju, natomiast drugi i czwarty singiel, "Touch" i "Power", zostały ich dziesiątymi i jedenastymi singlami notowanymi w Top 10 listy, które zostały uplasowane odpowiednio według daty notowania.

Grupa odebrała swoją pierwszą statuetkę BRIT w kategorii Najlepszy singiel brytyjski za "Shout Out To My Ex" podczas gali BRIT Awards 2017, oraz inne dotąd nagrody, tj. dwie na gali MTV Europe Music Awards, dwie "deski surfingowe" na Teen Choice Awards, oraz dwie na gali Glamour Awards. Od października 2016 roku, grupa uzyskała wynik czterech albumów pokrytych platyną i jedenaście certyfikowanych płytami singli w Wielkiej Brytanii. Z 4 singlami #1 na liście UK Singles Chart, i najwyższą ilością sprzedanych kopii płytowych brytyjskiego girlsbandu, Little Mix są najbardziej popularnymi artystkami żeńskimi w brytyjskiej kulturze muzycznej. Znajdują się też one na liście najbardziej wpływowych ludzi 2017 roku w Zjednoczonym Królestwie, utworzonej przez firmę Debrett's. Grupa utrzymuje też rekord na najwięcej otrzymanych certyfikatów VEVO przez brytyjskie, żeńskie artystki, i girlsband, mając ich do dziś trzynaście.[5] Zespół w swojej karierze sprzedał ponad 40 mln nagrań na całych świecie, będąc jednym z najlepiej sprzedających się girlsbandów na świecie.[6]

Skład zespołu[edytuj | edytuj kod]

 • Jade Thirlwall (pełniej Jade Amelia Thirlwall, ur. 26 grudnia 1992) – mieszkała w South Shields, Jej rodzicami są James Thirlwall i Norma Badwi. Wychowywała się bez ojca, ma starszego brata, Karla. W X Factor była 3 razy w: 2008, 2010 i 2011. Na castingu do X Factora w 2011 roku zaśpiewała ,,I Want to Hold Your Hand" zespołu The Beatles.
 • Perrie Edwards (pełniej Perrie Louise Edwards, ur. 10 lipca 1993) – pochodzi z South Shields. Jej rodzicami są Alexander i Debbie Edwards. Ma starszego brata, Jonniego. Na castingu do X Factora zaśpiewała "You Oughta Know" Alanis Morissette.
 • Leigh-Anne Pinnock (ur. 4 października 1991) – pochodzi z High Wycombe, Buckinghamshire. Ma dwie starsze siostry, Sarah i Sian-Louise. Jej rodzice, John Pinnock i Deborah "Debby" Thornhill, rozwiedli się w 2009 roku. Pracowała w Pizza Hut jako kelnerka. Na castingu do X Factora zaśpiewała piosenkę Rihanny, "Only Girl (In the World)".
 • Jesy Nelson (właśc.Jessica Louise Nelson, ur. 14 czerwca 1991) – pochodzi z Romford, Londyn. Ma dwóch braci, Jonathana i Josepha, oraz siostrę Jade. Jej mama wychowała ją samotnie. Na castingu X Factor zaśpiewała utwór Jazmine Sullivan "Bust Your Windows".

Historia[edytuj | edytuj kod]

Grupa powstała 19 sierpnia 2011 roku podczas ósmej serii brytyjskiej wersji programu The X Factor. Na casting dziewczyny przyszły jako solowe artystki, lecz zostały połączone w grupę, której mentorką została Tulisa Contostavlos. Na początku lipca 2012 na oficjalnym kanale YouTube girlsband opublikował lyric video do swojego pierwszego singla promującego debiutancki album, „Wings”, który stał się numerem 1. na świecie, a kilka dni później pojawił się także teledysk do utworu. We wrześniu 2012 Little Mix na swoim profilu na Twitterze ujawniły okładkę i tytuł swojej debiutanckiej płyty „DNA”, a także tytuł drugiego singla, również „DNA”. 19 listopada 2012 roku zespół wydał swoją debiutancką płytę „DNA”, która powstała w wytwórni Simona Cowella – Syco. 11 listopada 2013 roku (w Wielkiej Brytanii) został wydany drugi album „Salute”.

2015–2016: Get Weird[edytuj | edytuj kod]

Na gali Brit Awards 2015, grupa potwierdziła, że ich album został skończony, opisując go jako "cały, nowy dźwięk", myśląc też o wydaniu go w 2015 roku. Mając prawie 100 piosenek napisanych na album, 21 maja 2015 roku Little Mix wydały główny singiel z ich trzeciego, studyjnego albumu, "Black Magic". Przez trzy tygodnie, singiel utrzymał się na pozycji pierwszej w Wielkiej Brytanii, będąc pierwszym singlem grupy dziewczęcej mającym taki wynik. W październiku 2007 roku udało to się girlsbandowi Sugababes i ich singlowi, "About You Now". Singiel znalazł się też na pozycji ósmej w Australii, oraz sześćdziesiątej siódmej w Stanach Zjednoczonych, jako najwyżej notowany singiel Little Mix w tym kraju. Grupa wystąpiła pierwszy raz wraz ze singlem na stadionie Wembley podczas Capital Summertime Ball 2015, oraz zaśpiewała inne single ze swojego repertuaru. Girlsband wystąpił też śpiewając "Black Magic" podczas Teen Choice Awards w sierpniu 2015 roku, wygrywając też na gali swoją pierwszą nominację. Wraz ze współpracą z innymi autorami tekstów, Little Mix zostały autorkami tekstu singla Britney Spears oraz Iggy Azalei, "Pretty Girls", wydanego w maju 2015 roku.

15 lipca 2015 roku, Little Mix oficjalnie oznajmiły na Twitterze, ich trzeci, studyjny album będzie nazwany Get Weird, będzie dostępny w przedsprzedaży w Wielkiej Brytanii tego samego dnia, oraz datę, którą jest 6 listopada 2015 roku. 25 września 2015 roku, grupa wydała jedynie w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Australii i Nowej Zelandii drugi singiel z ich płyty, "Love Me Like You". Piosenka została wykonana pierwszy raz w australijskiej wersji programu X Factor w październiku 2015 roku, następnie na Royal Albert Hall w grudniu 2015, oraz na Capital Jingle Bell Ball. W piątek, 6 listopada 2015 roku, Get Weird zostało wydane na całym świecie. Album zadebiutował na pozycji drugiej na liście UK Albums Chart. W Stanach Zjednoczonych, album zadebiutował na miejscu trzynastym na liście Billboard 200, dzięki czemu Little Mix stało się jedyną grupą z Wielkiej Brytanii, mającą swoje trzy albumy, które zadebiutowały w Top 15 listy Billboard 200. Płyta jest pokryta dwukrotną platyną w Wielkiej Brytanii, oraz do sierpnia 2016 sprzedała ponad 600 tys. kopii. Podczas finału brytyjskiego X Factor, grupa wystąpiła z medley'em singla "Black Magic", dodając do niego singiel dawnej uczestniczki programu, Fleur East, mający dużą popularność w Polsce, "Sax". 5 grudnia 2015 roku, Little Mix potwierdziły na swoim Twitterze, że "Secret Love Song", zawierający gościnne wokale od amerykańskiego artysty R&B, Jasona Derulo, zostanie trzecim singlem z albumu. Oficjalnie został on wydany 3 lutego 2016 roku. Podczas Brit Awards 2016, które odbyły się 24 lutego 2016 roku, grupa wystąpiła z "Black Magic", mający dwie nominacje na gali, Najlepszy brytyjski singiel, oraz Najlepsze video brytyjskie.

13 marca 2016 roku, girlsband wyruszył w trasę, zwaną The Get Weird Tour, aby promować album. Trasa okrążyła Europę, w tym miasta Wielkiej Brytanii, Australię, i Azję, oraz utrzymywuje rekord najlepiej sprzedającej się trasy arenowej w Wielkiej Brytanii w 2016 roku. 11 kwietnia 2016 roku, potwierdzono, że "Hair" zostanie czwartym i finałowym singlem z albumu, zawierającym dodatkowo wers od artysty reggae i popu, Seana Paula. Został on wydany 15 kwietnia 2016 roku, oraz osiągnął szczyt pozycji jedenastej na liście UK Singles Chart, oraz dziesiątej w Australii, jako ich 4 singiel znajdujący się w Top 10 w tym kraju.

2016–aktualnie: Glory Days i reedycja[edytuj | edytuj kod]

21 czerwca 2016 roku zostało potwierdzone, że girlsband zaczął pracować nad swoim czwartym, studyjnym albumem, później zostało potwierdzone, że nowa muzyka zostanie wydana "przed świętami Bożego Narodzenia". W wywiadzie podczas V Festival w Chelmsford, grupa oznajmiła, że ich główny singiel z czwartego albumu zostanie wydany w październiku 2016 roku. 13 października 2016 roku, Little Mix potwierdziły tytuł singla, "Shout Out To My Ex", oraz nazwę nowego albumu, Glory Days. Piosenka została wydana w niedzielę, 16 października 2016 po ich występie w programie X Factor. Singiel zadebiutował na miejscu pierwszym w Wielkiej Brytanii, jako czwarty singiel #1 grupy. W pierwszym tygodniu sprzedał on 67 tys. pobrań, jako największy, i pierwszy tydzień sprzedaży pobieranej w 2016 roku na wyspach Brytyjskich. Glory Days, czwarty, studyjny album Little Mix został wydany w piątek, 18 listopada 2016 roku, oraz zadebiutował na miejscu pierwszym na liście albumów w Wielkiej Brytanii, jako ich pierwszy album #1. W pierwszym tygodniu, album sprzedał 96 tys. kopii, jako najwyższa ilość sprzedaży brytyjskiego girlsband'u po tym, gdy stało się tak z debiutanckim albumem Spice Girls, Spice w 1997 roku, oraz Destiny's Child, Survivor w 2001 roku. Do 13 stycznia 2017 roku, album siedział na pozycji pierwszej przez pięć tygodni, oraz osiągnął pozycję #1 w Irlandii, #2 w Australii, czy znalazł się w Top 10 innych list krajowych.

5 grudnia 2016 roku, Little Mix ogłosiły, że drugim singlem z Glory Days zostanie "Touch". Został on wydany 18 grudnia 2016 roku, i osiągnął pozycję #4 na liście UK Singles Chart. Od 3 lutego 2017 roku do 15 kwietnia 2017 roku, girlsband był supportem Ariany Grande podczas jej drugiej, światowej trasy, Dangerous Woman Tour. Na gali Brit Awards 2017, grupa została nominowana do trzech kategorii, wygrywając tylko jedną, w kategorii za Najlepszy singiel brytyjski dla "Shout Out To My Ex", z którym wystąpiły też na wydarzeniu. 3 marca 2017 roku, "No More Sad Songs" został wydany jako trzeci singiel z płyty. 21 maja 2017 roku, Little Mix wyruszyły w trasę promującą ich czwarty album, The Glory Days Tour. Do 3 września była ona częścią letniej trasy, Summer Shout Out Tour, natomiast od 9 października do 26 listopada była ona częścią Glory Days Tour, mającą koncerty tylko w Wielkiej Brytanii, Irlandii, czy Szkocji, rozpoczynając w Aberdeen, a kończąc w Londynie. 26 maja 2017 roku, "Power" został wydany jako czwarty singiel z Glory Days.

W sierpniu 2017 roku, Little Mix i latynoski boysband, CNCO wydali razem zremiksowaną wersję singla grupy z Latynoameryki, "Reggaeton Lento". Singiel znajduje się na re-edycji czwartego albumu girlsbandu, Glory Days: The Platinum Edition, która została wydana 24 listopada 2017 roku. W niej znajdują się 4 zremiksowane single z płyty, trzy nowe piosenki, oraz film dokumentalny. 27 listopada 2017 roku, Little Mix ogłosiły trasę promującą re-edycję, The Summer Hits Tour, jako ich pierwszą trasę odbywającą się na stadionach w Wielkiej Brytanii. Do listopada 2017 roku, Glory Days sprzedało 1,6 mln kopii na świecie. 13 stycznia 2018 roku grupa otrzymała dwie nominacje do gali BRIT Awards 2018 w kategoriach "Najlepszy brytyjski klip" oraz "Najlepszy brytyjski singiel" za "Touch". 26 stycznia 2018 roku, BPI pokryło album trzykrotną platyną, dzięki czemu Little Mix stały się jedynym girlsbandem tej dekady z albumem pokrytym platyną trzykrotnie. Natomiast "Shout Out To My Ex" pokryło się dwukrotną platyną 2 lutego 2018 roku.

Inspiracje muzyczne[edytuj | edytuj kod]

Inspiracjami muzycznymi Perrie Edwards są Christina Aguilera, Whitney Houston, Mariah Carey, Michael Jackson, oraz Steve Perry z amerykańskiego zespołu Journey. Jesy Nelson inspiruje się Spice Girls, TLC, i Missy Elliott. Dla Leigh-Anne Pinnock, Mariah Carey jest największą inspiracją muzyczną, natomiast dla Jade Thirlwall, Diana Ross, jej ulubiona wokalistka. Inspiracjami muzycznymi całej grupy są Beyonce, Destiny's Child, En Vogue, Rihanna, oraz Michael Jackson.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy
Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście Certyfikat
UK
[7]
AUS
[8]
NZL
[9]
USA
[10]
CAN
[10]
POL
[11]
DNA 3 10 14 4 4
Salute
 • Data: 11 listopada 2013[15]
 • Wydawca: Syco, Columbia
 • Formaty: CD, digital download
4 4 11 6 7
 • UK: platynowa płyta[14]
Get Weird
 • Data: 6 listopada 2015[16]
 • Wydawca: Syco, Columbia
 • Formaty: CD, digital download
2 2 8 13 12
 • UK: 2x platynowa płyta[14]
 • AUS: złota płyta
 • IRL: platynowa płyta
Glory Days
 • Data: 18 listopada 2016[17]
 • Wydawca: Syco, Columbia
 • Formaty: CD, winyl, digital download
1 2 9 25 21 30
 • UK: 3x platynowa płyta[14]
 • AUS: złota płyta
 • IRL: 2x platynowa płyta
„–” oznacza, że album nie był notowany.
Single
Tytuł Rok Pozycja na liście Certyfikat Album
UK
[7]
AUS
[18]
NZL
[19]
USA
[10]
CAN
[10]
"Cannonball" 2011 1
 • UK: złota płyta[14]
"Wings" 2012 1 3 15 79 69
 • AUS: 3x platynowa płyta[20]
 • UK: platynowa płyta[14]
 • CAN: złota płyta[21]
 • USA: złota płyta[22]
 • NZ: złota płyta
DNA
"DNA" 3 48
 • AUS: złota płyta[23]
 • UK: srebrna płyta[14]
"Change Your Life" 2013 12 8 29
 • AUS: 2x platynowa płyta[23]
 • UK: srebrna płyta
 • NZ: złota płyta
"How Ya Doin'?" (gościnnie Missy Elliott) 16 29
 • AUS: złota płyta[23]
"Move" 3 26 12
 • AUS: złota płyta[23]
 • UK: złota płyta[14]
Salute
"Little Me" 14 85
 • UK: srebrna płyta[14]
"Word Up!" 2014 6 45
"Salute" 6
 • UK: srebrna płyta[14]
Salute
"Black Magic" 2015 1 8 31 67 53
 • AUS: 2x platynowa płyta[24]
 • UK: platynowa płyta[14]
 • CAN: złota płyta[21]
 • USA: złota płyta[22]
 • POL: złota płyta[25]
Get Weird
"Love Me Like You" 11 27
 • UK: złota płyta[14]
"Secret Love Song" (gościnnie Jason Derulo) 2016 6 16 18
 • AUS: 2x platynowa płyta[24]
 • UK: platynowa płyta[14]
"Hair" (gościnnie Sean Paul) 11 10 32
 • AUS: 2x platynowa płyta[24]
 • UK: złota płyta[14]
"Shout Out to My Ex" 1 4 7 69 37
 • UK: platynowa płyta[14]
 • AUS: 3x platynowa płyta
 • BEL: złota płyta
 • CAN: złota płyta
 • ITA: złota płyta
 • NZ: złota płyta
 • POL: złota płyta
Glory Days
"Touch" 2017 4 13 22 57
 • UK: platynowa płyta
 • AUS: 2x platynowa płyta
 • BEL: złota płyta
 • NZ: złota płyta
"No More Sad Songs" (gościnnie Machine Gun Kelly) 15 9
 • UK: złota płyta
"Power" (gościnnie Stormzy) 6 7
 • UK: platynowa płyta
"Reggaetón Lento" (gościnnie CNCO) 5 68 96
 • UK: złota płyta
 • AUS: złota płyta
 • SWE: złota płyta
 • BEL: złota płyta
Glory Days: Platinum Edition
"-" oznacza że płyta nie była notowana

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Little Mix Smash Spice Girls' Record, „HuffPost UK”, 5 czerwca 2013 [dostęp 2018-02-13] (ang.).
 2. Little Mix, „Billboard” [dostęp 2018-02-13].
 3. The Official Top 40 Biggest Albums of 2015 revealed [dostęp 2018-02-13] (ang.).
 4. BRIT Awards 2016 Nominations - Adele, Years & Years And Jess Glynne Lead The Pack, „Capital” [dostęp 2018-02-13] (ang.).
 5. CNCO, Little Mix - Reggaetón Lento (Remix) [Official Video]. littlemixVEVO 2017-09-17.
 6. Little Mix have sold more than 39 million records globally: Pressparty, Pressparty [dostęp 2018-02-13] (ang.).
 7. a b Little Mix UK Chart History (ang.). www.officialcharts.com. [dostęp 2016-12-02].
 8. Little Mix Australian Albums Chart (ang.). www.australian-charts.com. [dostęp 2016-12-02].
 9. Little Mix New Zealand Albums Chart (ang.). charts.org.nz. [dostęp 2016-12-02].
 10. a b c d Little Mix Billboard Chart History (ang.). www.billboard.com. [dostęp 2016-12-02].
 11. OLiS – sprzedaż w okresie 18.11.2016 – 24.11.2016 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2016-12-02].
 12. Matt Collar: Little Mix DNA review (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-12-02].
 13. ARIA Charts – Accreditations – 2012 Albums (ang.). www.aria.com.au. [dostęp 2016-12-02].
 14. a b c d e f g h i j k l m n o BPI: Little Mix (ang.). www.bpi.co.uk. [dostęp 2016-12-02].
 15. Matt Collar: Little Mix Salute review (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-12-02].
 16. Matt Collar: Little Mix Get Weird review (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-12-02].
 17. Matt Collar: Little Mix Glory Days review (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-12-02].
 18. Little Mix Australian Singles Chart (ang.). www.australian-charts.com. [dostęp 2016-12-02].
 19. Little Mix New Zealand Singles Chart (ang.). charts.org.nz. [dostęp 2016-12-02].
 20. ARIA Charts – Accreditations – 2012 Singles (ang.). www.aria.com.au. [dostęp 2016-12-02].
 21. a b Music Canada: Little Mix (ang.). musiccanada.com. [dostęp 2016-12-02].
 22. a b RIAA: Little Mix (ang.). www.riaa.com. [dostęp 2016-12-02].
 23. a b c d ARIA Charts – Accreditations – 2013 Singles (ang.). www.aria.com.au. [dostęp 2016-12-02].
 24. a b c ARIA Charts – Accreditations – 2016 Singles (ang.). www.aria.com.au. [dostęp 2016-12-02].
 25. ZPAV: złote płyty 2015 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-12-02].