Przejdź do zawartości

Glarner Kalberwurst

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Glarner Kalberwurst
wędlina
{{{alt grafiki}}}
Kuchnia

kuchnia szwajcarska

Data i miejsce powstania

połowa XIX w.
kanton Glarus

Obróbka żywności

parzenie

Składniki

cielęcina, boczek, gałka muszkatołowa, pieczywo

Glarner Kalberwurst – charakterystyczna dla kuchni szwajcarskiej biała kiełbasa cielęca o oryginalnym, kremowym smaku, pochodząca z kantonu Glarus[1].

Glarner Kalberwurst to kiełbasa gotowana w jelitach wołowych. Różni się od podobnych kiełbas cielęcych swoim składem - dodatkiem boczku, białego pieczywa (od 4 do 8%) i wyraźną nutą gałki muszkatołowej. Kiełbasę doprawia się ponadto pieprzem. Jako składnik dodawane są niekiedy również jajka, skórki cielęce i głowizna cieląt. Kiełbasy parzy się w gorącej wodzie lub parze o temperaturze minimum 68° C, a następnie schładza zimną wodą[2].

Najstarsze pisemne świadectwa produkcji kiełbasy pochodzą z około połowy XIX wieku. W opisie kantonu Glarus z 1846 opisuje się ten wyrób jako „charakterystyczny dla regionu Glarus”. Dodatek pieczywa w kiełbasie może być pamiątką tego, że rzeźnicy z Glarus uzupełniali mięso czerstwym chlebem w latach głodu na początku XIX wieku. Inna teoria głosi, że kiełbasa została raczej uszlachetniona poprzez dodanie białego pieczywa, jajek i mleka[2].

Obecnie wyrób jest sprzedawany pojedynczo lub w parach, na surowo lub gotowany, pakowany próżniowo lub luzem. 1 grudnia 2011 uzyskał certyfikat chronionego pochodzenia geograficznego[1]. Musi być produkowany w kantonie Glarus, a cielęcina i wieprzowina musi pochodzić ze Szwajcarii[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Glarner Kalberwurst [online], Glarner Kalberwurst [dostęp 2020-12-30] (niem.).
  2. a b c Schweizerische Vereinigung der AOP-IGP - Glarner Kalberwurst IGP [online], www.aop-igp.ch [dostęp 2020-12-30].