Gnosis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
„Gnosis”
Państwo  Polska
Wydawca thu, dom wydawniczy
Rodzaj czasopisma religioznawstwo, filozofia, antropologia kulturowa, psychologia
Pierwsze wydanie 1991
Ostatnie wydanie 2000
Redaktor naczelny Jerzy Prokopiuk
ISSN 1230-0772
Strona internetowa

Gnosis” – polskie czasopismo ukazujące się od 1991, poruszające problemy związane z ezoteryką, religioznawstwem i filozofią.

Służy szerzeniu wiedzy o szeroko pojętej duchowości - tak w wymiarze religijnym, jak filozoficznym. Punktem wyjścia były dla pisma próby reinterpretacji gnozy i gnostycyzmu, jako systemów żyjących wciąż w tradycji europejskiej, wciąż oddziałujących i inspirujących do refleksji, do działania, do bezkompromisowego poszukiwania prawdy. W sferze zainteresowań redakcji znajdują się wszystkie nurty duchowości ludzkiej - tak w aspekcie teoretycznym, jak w działaniu. Nie tylko jako przedmiot poznania, ale i narzędzie przemiany. We wszystkich przejawach: medytacyjnych, koncepcyjnych i praktycznych.

W „Gnosis” publikowane są zarówno oryginalne materiały polskich autorów, jak i przekłady tekstów starożytnych, eseje naukowe, utwory literackie, oraz tłumaczenia współczesnej literatury światowej i recenzje książek związanych tematycznie z profilem pisma.

„Gnosis”, która ukazywała się w wersji papierowej do końca roku 2000 (co, ze względu na koszty, zostało wstrzymane), publikuje obecnie (od 2001 r.) nowe materiały na stronie internetowej, zawierającej ponad siedem tysięcy podstron.

Redakcję tworzą:

  • Jerzy Prokopiuk, religioznawca, filozof – redaktor naczelny
  • Krzysztof Maurin, fizyk, filozof – konsultant programowy
  • Światosław Nowicki, filozof, tłumacz – redaktor
  • Bohdan Kos, fizyk, filozof, poeta – redaktor
  • Lech Robakiewicz, redaktor i edytor, wydawca, grafik
  • Max Bojarski, teolog – sekretarz redakcji.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]