Gnosis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
„Gnosis”
Państwo  Polska
Wydawca thu, dom wydawniczy
Rodzaj czasopisma religioznawstwo, filozofia, antropologia kulturowa, psychologia
Pierwsze wydanie 1991
Ostatnie wydanie 2000
Redaktor naczelny Jerzy Prokopiuk
ISSN 1230-0772
Strona internetowa

Gnosis” – polskie czasopismo ukazujące się od 1991, poruszające problemy związane z ezoteryką, religioznawstwem i filozofią.

Służy szerzeniu wiedzy o szeroko pojętej duchowości - tak w wymiarze religijnym, jak filozoficznym. Punktem wyjścia były dla pisma próby reinterpretacji gnozy i gnostycyzmu, jako systemów żyjących wciąż w tradycji europejskiej, wciąż oddziałujących i inspirujących do refleksji, do działania, do bezkompromisowego poszukiwania prawdy. W sferze zainteresowań redakcji znajdują się wszystkie nurty duchowości ludzkiej - tak w aspekcie teoretycznym, jak w działaniu. Nie tylko jako przedmiot poznania, ale i narzędzie przemiany. We wszystkich przejawach: medytacyjnych, koncepcyjnych i praktycznych.

W „Gnosis” publikowane są zarówno oryginalne materiały polskich autorów, jak i przekłady tekstów starożytnych, eseje naukowe, utwory literackie, oraz tłumaczenia współczesnej literatury światowej i recenzje książek związanych tematycznie z profilem pisma.

„Gnosis”, która ukazywała się w wersji papierowej do końca roku 2000 (co, ze względu na koszty, zostało wstrzymane), publikuje obecnie (od 2001 r.) nowe materiały na stronie internetowej, zawierającej ponad siedem tysięcy podstron.

Redakcję tworzą:

  • Jerzy Prokopiuk, religioznawca, filozof – redaktor naczelny
  • Krzysztof Maurin, fizyk, filozof – konsultant programowy
  • Światosław Nowicki, filozof, tłumacz – redaktor
  • Bohdan Kos, fizyk, filozof, poeta – redaktor
  • Lech Robakiewicz, redaktor i edytor, wydawca, grafik
  • Max Bojarski, teolog – sekretarz redakcji.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]