Przejdź do zawartości

Gołąbek gęstoblaszkowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gołąbek gęstoblaszkowy
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

gołąbkowce

Rodzina

gołąbkowate

Rodzaj

Russula

Gatunek

gołąbek gęstoblaszkowy

Nazwa systematyczna
Russula densifolia Secr. ex Gillet
Hyménomycètes (Alençon): 231 (1876)
Zasięg
Mapa zasięgu

Gołąbek gęstoblaszkowy (Russula densifolia Secr. ex Gillet) – gatunek grzyba należący do rodziny gołąbkowatych (Russulaceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo

[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Russula, Russulaceae, Russulales, Incertae sedis, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Nazwę polską podała Alina Skirgiełło w 1991 r[2].

Morfologia

[edytuj | edytuj kod]
Kapelusz

Ma średnicę 4–9 cm, za młodu jest płaskołukowaty, ma nieco wklęsły środek i podwinięte brzegi, potem staje się lejkowaty. W czasie suchej pogody jest matowy z niewielkim jedwabistym połyskiem, w czasie wilgotnej pogody staje się błyszczący i lepki. Bardzo młode okazy są białe, potem szare, w końcu szaroczarne. Najciemniej wybarwiony jest na środku, ku brzegom jaśnieje. Można ściągnąć skórkę do 1/3 średnicy kapelusza[3].

Blaszki

Gęste, szeroko przyrośnięte i rozwidlone. Początkowo jasnokremowe, potem kremowożółte, w końcu ochrowe[3].

Trzon

Wysokość 2,5–6 cm, grubość 1,2–2 cm. Jest gruby, walcowaty, pełny i twardy. Jego powierzchnia pokryta jest delikatnymi włoskami, później jasnymi żyłkami. Po uciśnięciu czerwienieje, potem czernieje[3].

Miąższ

Białawy, po uszkodzeniu czerwienieje, potem szarzeje, a na koniec (po 5–10 min.) czernieje. Ma ostry smak i słaby zapach[4].

Wysyp zarodników

Biały. Zarodniki kuliste, drobnopunktowane o średnicy 8–9 μm[4].

Występowanie i siedlisko

[edytuj | edytuj kod]

Najliczniejsze stanowiska tego gatunku opisano w Europie i Ameryce Północnej, ale znany jest także w Ameryce Środkowej. Korei i Japonii[5]. W Polsce jest dość pospolity[4].

Występuje w lasach liściastych, iglastych, najczęściej pod sosnami i świerkami. Pod drzewami liściastymi rośnie rzadko. Pojawia się od lipca do października[3].

Znaczenie

[edytuj | edytuj kod]

Grzyb niejadalny. W Europie uważany jest za niejadalny, zwykle bywa też silnie zarobaczywiony. Jednak na opracowanej dla FAO liście grzybów spożywanych w różnych krajach świata jest wymieniony jako jadany w Indiach, Laosie, Meksyku i Tajlandii[6].

Gatunki podobne

[edytuj | edytuj kod]

Łatwo może być pomylony z gołąbkiem czarniawym (Russula nigricans), który jednak ma znacznie rzadsze blaszki i miąższ o bardziej łagodnym smaku[4]. Podobny jest też gołąbek białoczarny (Russula albonigra) o gorzkawo-mentolowym smaku, lub gołąbek podpalany (Russula adusta), ale jego kapelusz jest bardziej blady przy brzegach, a jego miąższ czerwienieje po przecięciu, ale nie czernieje[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Index Fungorum. [dostęp 2013-03-05]. (ang.).
  2. Alina Skirgiełło: Gołąbek (Russula). Grzyby (Mycota). 20. Podstawczaki (Basidiomycetes), gołąbkowce (Russulales), gołąbkowate (Russulaceae). Warszawa=Kraków: PWN, 1991. ISBN 83-01-09137-1.
  3. a b c d e Pavol Škubla: Wielki atlas grzybów. Poznań: Elipsa, 2007. ISBN 978-83-245-9550-1.
  4. a b c d Barbara Gumińska, Władysław Wojewoda: Grzyby i ich oznaczanie. Warszawa: PWRiL, 1985. ISBN 83-09-00714-0.
  5. Discover Life. [dostęp 2015-12-05]. (ang.).
  6. Eric Boa: Wild edible fungi: A global overview of their use and importance to people. FAO, 2004, seria: Non-wood Forest Products 17. ISBN 92-5-105157-7. (ang.).