Goldwyn Pictures

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Goldwyn Pictures
Ilustracja
Logo
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  New Jersey
Siedziba Fort Lee
Data założenia 19 listopada 1916
Data likwidacji 1924 (połączenie z Metro Pictures i Louis B. Mayer Productions)
Prezes Samuel Goldwyn
brak współrzędnych

Goldwyn Pictures Corporationamerykańska wytwórnia filmowa założona w 1916 roku przez Samuela Goldfisha we współpracy z broadwayowskimi producentami teatralnymi Edgarem i Archibaldem Selwyn. Z połączenia obu nazwisk powstała nazwa Goldwyn, którą Samuel przyjął później jako swoje nowe nazwisko.

Najbardziej interesującymi artystycznie filmami wytwórni były: Kara (1920), As kier (1921), Dusze na sprzedaż (1923) i Dzikie pomarańcze (1924).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początkowo wytwórnia wynajmowała pomieszczenia i wyposażenie od Solax Studios, które podobnie jak wiele wczesnych wytwórni filmowych, miało swoją siedzibę w Fort Lee w stanie New Jersey[1]. W 1920 roku firma przejęła Triangle Studios z Culver City, a w Nowym Jorku wynajmowała dwa inne studia. W latach 20. Goldwyn został zmuszony przez swoich wspólników do włączenia Goldwyn Pictures do Shubert Organization, którą zarządzał teatralny impresario Lee Shubert. Pozostał jednak w wytwórni do 1922 roku (nie jest jasne, czy odszedł z niej dobrowolnie, czy został wyrzucony). Rok później założył nowe przedsiębiorstwo Samuel Goldwyn Productions.

Odejście jednego z bardziej uzdolnionych managerów sprawiło, że Goldwyn Pictures popadło w problemy finansowe. Z tego powodu Shubert postanowił w 1924 roku sprzedać je właścicielowi sieci kin i finansiście Marcusowi Loewowi, który kilka lat wcześniej kupił też Metro Pictures.

W kwietniu 1924 roku Loew nabył także przedsiębiorstwo produkcji filmów Louisa B. Mayera, które połączył z Metro Pictures i Goldwyn Pictures tworząc w ten sposób Metro-Goldwyn Pictures Corporation[2]. Zgodnie z umową Mayer został szefem trzech połączonych studiów Hollywood, a asystent Mayera, Irving Thalberg zajął się produkcją filmów. W 1925 r. Mayer dodał swoje nazwisko do nazwy wytwórni, która do dziś nosi nazwę Metro-Goldwyn-Mayer.

[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej rozpoznawalnym symbolem studia Goldwyn Pictures, a później wytwórni MGM stał się lew. Logo to w 1917 roku zaprojektował Howard Dietz, który inspirował się bojową pieśnią sportowców z uniwersytetu Columbia „Roar, Lion, Roar”, których maskotką był lew[3]. Postanowił umieścić go w pierścieniu zrobionym z taśmy filmowej, na którym widniało łacińskie motto „Art Gratia Artis” czyli „sztuka dla sztuki”. Gdy w 1924 roku z połączenia studia Goldwyn Pictures, wytwórni Metro Pictures i przedsiębiorstwa Louisa B. Mayera powstała wytwórnia MGM, która przejęła logo z lwem, Dietz wprowadził do niego kilka poprawek[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Studios and Films (ang.). fortleefilm.org. [dostęp 2014-04-13].
  2. Metro-Goldwyn Pictures (ang.). silentera.com. [dostęp 2014-04-13].
  3. The Story Behind MGM's Roaring Lion Logo (ang.). digititles.com. [dostęp 2014-04-13].
  4. Adam Siennica: Historia loga studia Metro Goldwyn Mayer (pol.). hatak.pl, 2011-01-11. [dostęp 2014-04-13].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]