Golonka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Golonka - na schemacie nr 13
Przygotowana golonka z kapustą

Golonka - element handlowy z kością lub bez, pozyskiwany z tuszy trzody chlewnej, schłodzony lub zamrożony z kością lub bez. Także nazwa potrawy[1].

Golonka tylna wieprzowa[edytuj]

Odcięta od szynki na wysokości 1/3 kości goleni, licząc w dół od stawu kolanowego. Noga odcięta powyżej stawu skokowo – goleniowego; guz piętowy pozostawiony przy nodze. Golonka zawiera: 2/3 kości goleniowych (strzałkowej i piszczelowej) bez nasady dolnej; główne mięśnie: prostowniki i zginacze palców.

Golonka przednia wieprzowa[edytuj]

Odcięta od łopatki na wysokości stawu łokciowego tak, aby podramię bez części wyrostka kości łokciowej i bez nasady dolnej kości podramienia pozostało w golonce. Noga przednia odcięta tak, aby kości nadgarstka pozostały przy niej. Golonka zawiera nasadę dolną kości ramiennej i kości podramienia (łokciowa i promieniowa) bez części wyrostka łokciowego, kości łokciowej pozostałego przy łopatce. Główne mięśnie: prostowniki i zginacze palców.

Charakterystyka organoleptyczna[edytuj]

Powierzchnia czysta, nie zakrwawiona, bez przekrwień, zmiażdżonych kości. Nie dopuszcza się oślizłości, nalotu pleśni, części rozmrożone mogą być wilgotne. Barwa mięśni jasno różowa do czerwonej, dopuszcza się zmatowienia. Barwa tłuszczu biała z odcieniem kremowym lub lekko różowym, w przypadku mięsa i tłuszczu mrożonego dopuszcza się nieznaczne zszarzenie barwy na powierzchni. Zapach swoisty, charakterystyczny dla mięsa świeżego, bez oznak zaparzenia i rozpoczynającego się psucia, niedopuszczalny zapach płciowy. Przeciętna waga: 0,25-0,4 kg.

Lista produktów tradycyjnych (Polska)[edytuj]

Potrawy z golonki na „Liście produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi” (wybór)[2]:

 • Golonka faszerowana grzybami leśnymi z Rudki
 • Golonka faszerowana z Ejszeryszek
 • Golonka sądecka tradycyjna
 • Golonka po pomorsku; Noga na ciepło lub Golonka na ciepło;. obok golonki po kaszubsku i kociewsku
 • Golonka w słoju z Górna
 • Golonka po wielkopolsku
 • Golonka podkarpacka z Pilzna
 • Golonko po beskidzku

Produkty lokalne (Śląsk)[edytuj]

Dania główne[3]

Przypisy

 1. "Golonka - tradycyjna polska potrawa podawana z chrzanem lub musztardą i grochem puree. Golonkę wieprzową ze skórą gotuje się w wodzie do miękkości, dodając w trakcie gotowania oczyszczone i opłukane warzywa oraz przyprawy: pieprz, ..." [w:] Encyklopedia Polski, 1996; "Ogólnie rzecz biorąc, poznańskie przejęło pewne cechy kuchni niemieckiej - wspaniałą golonkę, jednogarnkowe dania, kluski drożdżowe na parze, doskonałe drożdżowe ciasta podawane na podwieczorek z kawą" [w:] Przy polskim stole. Krystyna Bockenheim. 1998
 2. Golonka
 3. "Mapa Smaków Spichlerza". Spichlerz Górnego Śląska. Koszęcin, wyd. Kraków 2014, ISBN 978-83-63446-49-9