Gonzalo Boye

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gonzalo Boye
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 3 kwietnia 1965
Viña del Mar
Zawód, zajęcie prawnik, polityk

Gonzalo Boye Tusset (ur. 3 kwietnia 1965 w Viña del Mar) – chilijski prawnik posiadający również obywatelstwo niemieckie[1], związany zawodowo z Hiszpanią. W 1996 skazany za udział w porwaniu zorganizowanym przez ETA, zyskał później rozpoznawalność jako prawnik uczestniczący w licznych medialnych postępowaniach[1][2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Chile jako syn lewicowego dziennikarza. Rodzina jego matki miała pochodzenie katalońskie. Kształcił się w The Mackay School, założonej przez szkockich imigrantów. Wyjechał następnie do Niemiec, gdzie podjął nieukończone studia z ekonomii i nauk politycznych na Uniwersytecie w Heidelbergu. W 1987 osiadł w Hiszpanii[1][2], prowadził własną działalność gospodarczą[1].

W 1992 został tymczasowo aresztowany pod zarzutem udziału w chilijskiej skrajnie lewicowej zbrojnej organizacji Movimiento de Izquierda Revolucionaria oraz udziału w dwóch porwaniach z 1983 i 1988[1]. W 1996 został ostatecznie skazany za udział w zorganizowanym przez terrorystów z ETA uprowadzeniu przemysłowca Emiliana Revilli, przetrzymywanego następnie przez ponad 8 miesięcy. Gonzalo Boye nie przyznał się nigdy do tego czynu[1][2]. Wymierzono mu karę 14 lat 8 miesięcy i 1 dnia pozbawienia wolności[1]. W trakcie jej odbywania odbył studia prawnicze na uniwersytecie kształcenia na odległość (UNED)[1][2].

W 2002 uzyskał zwolnienie, podjął wówczas praktykę prawniczą. Zaczął wkrótce zyskiwać rozpoznawalność udziałem w różnych medialnych procesach. Reprezentował wdowę po Chilijczyku, który zginął w zamachu z 11 marca 2004. Skierował pozew przeciwko byłemu izraelskiemu ministrowi w sprawie bombardowania Strefy Gazy. Domagał się ekstradycji sześciu współpracowników George’a W. Busha w postępowaniu związanym z osadzeniem hiszpańskich obywateli w obozie Guantanamo[1][2]. Bronił Rodriga Lanzę (w głośnym procesie dotyczącym ciężkiego pobicia strażnika miejskiego w Barcelonie) i posłankę Tanię Sánchez (oskarżoną o płatną protekcję)[1]. Brał aktywny udział w postępowaniu dotyczącym Luisa Bárcenasa, byłego skarbnika Partii Ludowej. Dołączył do zespołów prawników Edwarda Snowdena i Carlesa Puigdemonta[1][2]. Założył również satyryczny magazyn „Mongolia”[1].

W 2019 otrzymał pierwsze miejsce na liście zorganizowanej przez Junts per Catalunya w wyborach europejskich[3] (w zastępstwie Carlesa Puigdemonta, którego ostatecznie dopuszczono do wyborów).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k l Verdades, mentiras y deudas sin pagar del abogado de Puigdemont (hiszp.). elmundo.es, 10 września 2018. [dostęp 2019-05-06].
  2. a b c d e f D'ETA a Snowden (kat.). elmundo.es, 4 marca 2019. [dostęp 2019-05-06].
  3. Boye, Trias y Talegón encabezan la lista de JxCat a las europeas tras la decisión de la JEC de excluir a Puigdemont (kat.). rtve.es, 30 kwietnia 2019. [dostęp 2019-05-06].