Edward Snowden

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Edward Joseph Snowden
Edward Joseph Snowden
Podpis Edward Joseph Snowden
Data i miejsce urodzenia 21 czerwca 1983
Elizabeth City, Karolina Północna, USA

Edward Joseph Snowden (wym. [ˈɛdwɚd ˈsnoʊ̯dən]; ur. 21 czerwca 1983 w Elizabeth City) – amerykański demaskator, były pracownik CIA i kontraktor zatrudniony przez firmy Dell oraz Booz Allen Hamilton[1] na kontrakty dla NSA, który ujawnił na łamach prasy kilkaset tysięcy poufnych, tajnych i ściśle tajnych dokumentów NSA, co opisane zostało przez prasę jako największy wyciek danych informacji w historii USA[2]. Dzięki informacjom ujawnionym przez Snowdena, na światło dzienne wypłynęły między innymi informacje o PRISM – programie inwigilacji prowadzonym przez NSA, polegającym na monitorowaniu na szeroką skalę m.in. kont poczty elektronicznej, połączeń telefonicznych VoIP oraz wszelkich informacji zawartych w serwisach społecznościowych. Poszukiwany przez władze USA pod zarzutem ujawnienia tajemnic państwowych i szpiegostwa[3]. Na początku sierpnia 2013 Snowden otrzymał azyl tymczasowy w Rosji.

We wrześniu 2013 nominowany do Nagrody Sacharowa przez grupę Zieloni – Wolny Sojusz Europejski oraz Zjednoczona Lewica Europejska – Nordycka Zielona Lewica, 30 września znalazł się na liście finalistów[4].

W 2014 laureat nagrody Right Livelihood, powszechnie nazywanej „Alternatywną Nagrodą Nobla” za „odwagę i kompetencję w demaskowaniu bezprzykładnego rozmiaru inwigilacyjnych praktyk państwa”[5].

Przypisy

  1. Greenwald, Glenn; MacAskill, Ewen; Poitras, Laura (June 9, 2013). „Edward Snowden: the whistleblower behind the NSA surveillance revelations”. The Guardian (London).
  2. Hosenball, M. (November 14, 2013). NSA chief says Snowden leaked up to 200,000 secret documents. Reuters.
  3. Obama wezwał Rosję do wydania Edwarda Snowdena. Polskie Radio.pl. [dostęp 2013-06-26].
  4. Edward Snowden makes shortlist for EU freedom of thought prize after Green nomination.
  5. Oficjalny komunikat w jęz. ang. data dostępu: 24 września 2014.