Gostwiczanka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gostwiczanka
Ilustracja
Gostwiczanka na wysokości Stadeł
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Województwo  małopolskie
Potok
Długość 14 km
Źródło
Miejsce Piekło
Wysokość 660 m n.p.m.
Ujście
Recypient Dunajec
Miejsce Stadła
Współrzędne 49°35′03,5″N 20°38′01,0″E/49,584306 20,633611
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „ujście”

Gostwiczanka – potok w Beskidzie Wyspowym, lewy dopływ Dunajca. W górnym biegu, na wysokości Długołęki-Świerkli przyjmuje nazwę Gajduszowiec. Natomiast w dolnym biegu, na wysokości Stadeł (przysiółek Wyglanowice) – Wyglanowianka.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Źródła potoku znajdują się na wysokości około 660 m n.p.m. na stokach góry Piekło, w okolicach miejscowości Wysokie. Potok spływa w kierunku południowo-wschodnim do Kotliny Sądeckiej. Największym jego dopływem jest Suchy Potok. Pozostałe dopływy to: Buczynka, Od Drogi Na Wysokie, Od Mokrej Wsi, Od Zagórowa, Rąbacz, Rdzawka, Z Waderżyna, Z Wysokiego, Zbęcki[1]. Przepływa kolejno przez: Wysokie, Długołękę-Świerklę, Gostwicę i Stadła. W Stadłach uchodzi do Dunajca.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Potok tylko w dolnym biegu jest regulowany hydrotechnicznie, ponieważ jest dużym zagrożeniem dla okolicznych domów i budynków. Potok charakteryzuje się dużymi i krótkotrwałymi wezbraniami wód po większych opadach. Transportuje wówczas duże ilości ziemi i mułu, erodując brzegi, szczególnie w górnym biegu, gdzie prawie w ogóle nie jest regulowany hydrotechnicznie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Gostwiczanka. W: Jan Pastuszczak: Gmina Podegrodzie. Jacek Kula, Jerzy Nieć, Krzysztof Bodziony (ilustracje); Stanisław Mendelowski (redakcja). Krosno: P.U.W. "Roksana" Sp. z.o.o., 2006. ISBN 83-7343-126-8.
  • Małopolska Południowa 1:100 000 Mapa turystyczna. Kraków: Wyd. Compass. ISBN 83-60240-31-0.
  • Zenon Piotr Szewczyk: O pochodzeniu nazw miejscowych Gminy Podegrodzie i okolic. Nowy Sącz: UG Podegrodzie, Biblioteka Gminna w Podegrodziu, 2009. ISBN 978-83-60822-59-3.