Grallistrix erdmani

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Grallistrix erdmani
Olson, James, 1991
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

sowy

Rodzina

puszczykowate

Podrodzina

puszczyki

Rodzaj

Grallistrix

Gatunek

Grallistrix erdmani

Zasięg występowania
Mapa występowania
Kauaʻi, wyspa na której występowała Grallistrix erdmani

Grallistrix erdmani – wymarły gatunek sów z rodziny puszczykowatych (Strigidae), z rodzaju Grallistrix. W prehistorycznych czasach występował na wyspie Maui w archipelagu Wysp Hawajskich. Został on opisany na podstawie sfosylizowanych szczątków. Sowa ta charakteryzowała się stosunkowo krótkimi skrzydłami i długimi nogami. Budowa taka wskazuje na dietę złożoną ze zwinnych ptaków leśnych. Grallistrix erdmani wyginęła wraz z innymi przedstawicielami czwartorzędowej awifauny Hawajów najprawdopodobniej wkrótce po przybyciu na wyspy Polinezyjczyków, którzy sprowadzili ze sobą świnie i szczury polinezyjskie (Rattus exulans).

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Grallistrix erdmani była najmniejszą sową w swoim rodzaju. Posiadała dłuższe nogi niż podobnej wielkości gatunek Grallistrix orion występujący na wyspie Oʻahu. Była nieco mniejsza od puszczyka zwyczajnego (Strix aluco), a budową przypominała raczej krogulca (Accipiter nisus). Posiadała krótkie, zaokrąglone skrzydła oraz długie i cienkie nogi zakończone krótkimi aczkolwiek ostrymi pazurami. Czaszka Grallistrix erdmani była dość nietypowa jak dla sów, ponieważ posiadała oczodoły skierowane bardziej na boki niż inne gatunki z rodzaju Grallistrix[1].

Obszar Puu Makua na wyspie Maui, gdzie odkryto szczątki Grallistrix erdmani

Ekologia[edytuj | edytuj kod]

Grallistrix erdmani z powodu swej anatomii przystosowany był najprawdopodobniej do polowania w gęstych lasach deszczowych. W przeciwieństwie do większości współczesnych sów, które łowią nocne ssaki, dostosował się do polowania na dzienne ptaki latające. Ich ciała pozwalały im na zwinne i szybkie manewry w gęstej roślinności[1][2].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Szczątki Grallistrix erdmani odkryto w jaskini Owl Cave na wysokości 1402 metrów na wyspie Maui. Ich siedliskiem były prawdopodobnie stoki wulkanu Haleakalā i okolic. Sowa występowała również na sąsiedniej wyspie Molokaʻi, skąd rozprzestrzeniła się podczas uformowania się masywu Maui Nui w okresie plejstocenu[3]. Grallistrix erdmani wymarł prawdopodobnie w okresie od VI do XI wieku, wkrótce po przybyciu na wyspy Polinezyjczyków, którzy sprowadzili ze sobą świnie i szczury polinezyjskie (Rattus exulans). Czynnikiem determinującym wymieranie tego gatunku było niewątpliwie zakładanie przez te ptaki gniazd na ziemi[4].

Systematyka i historia badań[edytuj | edytuj kod]

Sfosylizowane szczątki Grallistrix erdmani zostały odkryte przez Storrsa L. Olsona i Helen F. James w 1986 roku na wyspie Maui. Wraz z pozostałymi trzema gatunkami został włączony do nowo powstałego rodzaju Grallistrix i opisany w 1991 roku w „Ornithological Monographs”[1].

Nie dokonano dotychczas analiz DNA szczątków rodzaju Grallistrix[5]. Ze względu na podobieństwo anatomiczne Olson i James określili, że najbliżej spokrewnione są z rodzajem Strix. Grallistrix erdmani najprawdopodobniej był bezpośrednio związany z gatunkiem Grallistrix orion występującym na wyspie Oʻahu, pomimo iż gatunek Grallistrix geleches żyjący na wyspie Molokaʻi był geograficznie najbliższy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Olson i James 1991 ↓, s. 69–71
  2. Pratt 2005 ↓, s. 44.
  3. Olson i James 1991 ↓, s. 81.
  4. Olson i James 1991 ↓, s. 84.
  5. Slikas 2002, S. 958.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]