Polinezyjczycy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mieszkanka Markizów
Rautao - maoryski posąg przodka

Polinezyjczycy są rdzenną ludnością Polinezji, zamieszkują także niektóre wyspy Melanezji i Mikronezji. Posługują się językami polinezyjskimi. Podstawą gospodarki jest rybołówstwo i rolnictwo, w mniejszym zakresie także chów zwierząt. Struktura społeczna opiera się na podziale na warstwy (arystokracja, rolnicy, rybacy, rzemieślnicy, niewolnicy).

Historia osadnictwa[edytuj]

Polinezyjczycy, podobnie jak inne ludy austronezyjskie, najprawdopodobniej wywodzą się z Tajwanu, dzięki umiejętnościom żeglarskim zasiedlając stopniowo w latach 1500 – 1000 p.n.e. rozległe obszary Oceanu Spokojnego (trójkąt Hawaje, Nowa Zelandia, Wyspa Wielkanocna). Mimo ogromnych odległości, różnice pomiędzy poszczególnymi językami polinezyjskimi są stosunkowo niewielkie.

Migracje ludów austronezyjskich

Wierzenia[edytuj]

Tradycyjne wierzenia Polinezyjczyków – chociaż silnie zróżnicowane – posiadają również kilka cech wspólnych – charakterystyczny jest zwłaszcza manaizm (wiara w nadprzyrodzoną siłę mana), powszechnie występują też związane z nim systemy tabu. Kult bóstw był w przeszłości silnie związany z kultem wodzów, w rytuałach dużą rolę odgrywali kapłani, uczestnicy rytuałów często doznawali ekstazy, opętania przez duchy i transu.

Galeria[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

  • Damm, Krystyna i Mikusińska, Aldona (red.), Ludy i języki świata, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2000, str. 173-174
  • Buck Peter H., Wikingowie Pacyfiku, PIW, Warszawa 1983.

Linki zewnętrzne[edytuj]