Przejdź do zawartości

Grażyna Lasoń-Kochańska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Grażyna Lasoń-Kochańska
Data i miejsce urodzenia

3 listopada 1959
Wrocław

doktor habilitowany nauk humanistycznych
Specjalność: literatura dla dzieci, literatura popularna
Alma Mater

Uniwersytet Wrocławski

Uczelnia

Akademia Pomorska w Słupsku

Okres zatrudn.

od lat 90. XX wieku

Grażyna Lasoń-Kochańska (ur. 3 listopada 1959 we Wrocławiu[1]) – polska filolog polska, bibliotekoznawczyni, specjalizująca się w literaturze dla dzieci oraz literaturze popularnej; nauczycielka akademicka związana z Akademią Pomorską w Słupsku; feministka[2].

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w 1959 roku we Wrocławiu, w którym spędziła dzieciństwo i wczesną młodość. Po ukończeniu kolejno szkoły podstawowej i średniej w 1978 roku, podjęła studia dzienne na kierunku filologia polska na Uniwersytecie Wrocławskim, które zakończyła w 1983 roku zdobyciem tytułu zawodowego magistra[3]. W 2000 roku uzyskała stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie bibliologii o specjalności literaturoznawstwo na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, na podstawie pracy pt. Mityczny obraz świata czytelnika fantasy, której promotorem była prof. Joanna Papuzińska-Beksiak[4]. Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa uzyskała w 2013 roku na swojej macierzystej uczelni na podstawie rozprawy nt. Gender w literaturze dla dzieci i młodzieży. Wzorce płciowe i kobiecy repertuar topiczny[5].

Od lat 90. XX wieku związana jest naukowo i zawodowo z Instytutem Filologii Polskiej (obecnie Instytut Polonistyki) Akademii Pomorskiej w Słupsku, gdzie zajmuje aktualnie stanowisko profesora nadzwyczajnego w Zakładzie Językoznawstwa i Edukacji Polonistycznej[6][2][3].

Dorobek naukowy

[edytuj | edytuj kod]

Zainteresowania naukowe Grażyny Lasoń-Kochańskiej koncentrują się wokół zagadnień związanych z literaturą dla dzieci oraz literaturą popularną[2] ze szczególnym uwzględnieniem: psychologii odbioru baśni, literatury dla dzieci i młodzieży w perspektywie czytelniczej, topiki kobiecej i feministycznej w literaturze popularnej, fantastyce i feminizmowi oraz genderowi w literaturze dla dzieci i młdzieży[7]. Do jej najważniejszych prac należą[8]:

  • Czytając fantasy..., Gdańsk 2002.
  • Strefa mroku. Jedenastu apostołów grozy, Warszawa 2002.
  • Kobiety opowiadają świat. Szkice o fantastyce, Słupsk 2008.
  • Gender w literaturze dla dzieci i młodzieży. Wzorce płciowe i kobiecy repertuar topiczny, Słupsk 2012.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Data urodzenia w bazie Biblioteki Narodowej [on-line] [dostęp 2014-02-05].
  2. a b c Dr hab. Grażyna Lasoń-Kochańska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2013-09-21].
  3. a b Grażyna Lasoń-Kochańska, [w:] encyklopediafantastyki.pl [dostęp 2014-02-05].
  4. Mityczny obraz świata czytelnika fantasy w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2014-02-05].
  5. Gender w literaturze dla dzieci i młodzieży. Wzorce płciowe i kobiecy repertuar topiczny w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2014-02-05].
  6. Struktura Instytutu Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku. polonistyka.apsl.edu.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-01)]. [on-line] [dostęp 2014-02-05].
  7. Profil na stronie Instytutu Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku. polonistyka.apsl.edu.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-02)]. [on-line] [dostęp 2014-02-05].
  8. Dane na podstawie katalogu Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu, stan na I 2014 roku.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]