Grinch (postać)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Grinch
Pierwsze wystąpienie

Grinch: Świąt nie będzie

Twórca

Dr. Seuss

Dr. Seuss podczas rysowania Grincha

Grinch – postać fikcyjna, wielki włochaty stwór, który nienawidzi Świąt Bożego Narodzenia. Bohater klasycznej książki Grinch: Świąt nie będzie (How the Grinch Stole Christmas!) Dr. Seussa z 1957 i wielu jej ekranizacji[1][2].

Grinch mieszka w jaskini w pobliżu Ktosiowa. Jest niezwykle złośliwy i nieuprzejmy. W związku ze swoją przypadłością związaną z hałasem nie cierpi Świąt, tak uwielbianych przez mieszkańców Ktosiowa i ze wszech miar stara się im je zepsuć[1].

Ekranizacje[edytuj | edytuj kod]

Książka Dr. Seussa została zekranizowana trzykrotnie. W animowanym filmie Jak Grinch ukradł święta (How the Grinch Stole Christmas!) z 1966 roku w reżyserii Chucka Jonesa i Bena Washama[3] głosu Grinchowi (oraz narratorowi) udzielił Boris Karloff, który w 1968 otrzymał Nagrodę Grammy za nagranie wersji audio książki Seussa[4].

W aktorskim filmie Grinch: Świąt nie będzie (How The Grinch Stole Christmas) z 2000 roku w reżyserii Rona Howarda w rolę tytułową wcielił się komik Jim Carrey, a jako ośmioletni Grinch występuje Josh Ryan Evans[5]. W polskiej wersji językowej głosu głównemu bohaterowi udzielił Jacek Rozenek, zaś piosenki Grincha wykonywał Jacek Bończyk[6].

W 2018 ukazał się pełnometrażowy film animowany Grinch (The Grinch) w reżyserii Yarrowa Cheneya i Scotta Mosiera. Głosu głównemu bohaterowi użyczył Benedict Cumberbatch[7], zaś w polskiej wersji językowej Jarosław Boberek[8].

Grinch pojawił się także w krótkometrażowych filmach animowanych Halloween is Grinch Night (1977) oraz The Grinch Grinches the Cat in the Hat (1982), gdzie spotyka drugiego z bohaterów Seussa Kota Prota. Scenariusze do obydwu filmów napisał sam Dr. Seuss i dwukrotnie otrzymał za nie Nagrodę Emmy[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Karolina Haka-Makowiecka, Marta Makowiecka, Małgorzata Węgrzecka: Leksykon fantastyki. Postacie, miejsca, rekwizyty, zjawiska. s. 141–142. ISBN 978-83-7495-672-7.
  2. a b Dr. Seuss, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2019-02-20] (ang.).
  3. How the Grinch Stole Christmas! w bazie IMDb (ang.)
  4. Boris Karloff, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2019-02-20] (ang.).
  5. Grinch: Świąt nie będzie w bazie IMDb (ang.)
  6. Grinch: Świąt nie będzie. interia.pl. [dostęp 2019-02-20].
  7. Grinch w bazie IMDb (ang.)
  8. Grinch w bazie Filmweb