Groty Nagórzyckie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Groty Nagórzyckie
Ilustracja
Widok na Groty Nagórzyckie od strony ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Pod Grotami
Państwo  Polska
Województwo  łódzkie
Położenie Tomaszów Mazowiecki
Rozciągłość pozioma 3.720 m
Ochrona
i dostępność
udostępnione dla ruchu turystycznego
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa lokalizacyjna województwa łódzkiego
Groty Nagórzyckie
Groty Nagórzyckie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Groty Nagórzyckie
Groty Nagórzyckie
Ziemia51°30′01″N 19°59′41″E/51,500238 19,994756
Strona internetowa jaskini

Groty Nagórzyckie – wyrobiska poeksploatacyjne z XVIII wieku[1] znajdujące się w południowej części miasta Tomaszowa Mazowieckiego, przy ulicy Pod Grotami (przedłużeniu ulicy Jana Pawła II), biegnącej nad Zalew Sulejowski na terenie byłej wsi Nagórzyce, obecnie dzielnicy Tomaszowa.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Tutejsze skały piaskowcowe liczą prawie 100 milionów lat i pochodzą z epoki kredowej gdy na obszary tzw. Niecki Tomaszowskiej wielokrotnie wkraczało i wycofywało się morze[2].

Groty są pozostałością po podziemnej kopalni kwarcu[3] wydobywanego w XVIII stuleciu i na początku XIX wieku. Groty składają się z licznych korytarzy, wnęk, zaułków i sal. Największe wyrobisko zwane „Salą Królewską” ma 30 m długości, 25 m szerokości i 3 m wysokości. Najrozleglejsza grota ma długość 120 metrów. Każda grota nosiła inną nazwę, np. Boczna, Borsucza, Chowańcza, Ciemna, Jeziorna, Niedźwiedzia, Taneczna, Złodziejska.

Piasek wydobywano od końca XVIII do początku XX wieku na potrzeby gospodarskie, a później dla hut szkła. Zakaz eksploatacji wydały władze carskie po zawaleniu się jednej z komór w której zginął mieszkaniec Nagórzyc. Od tamtej pory stały się lokalną atrakcją turystyczną, a po zamurowaniu wejść na długo zostały zapomniane.

Ponowne zainteresowanie uruchomiło inwestycję w celu odnowienia grot przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Od czerwca 2010 czynione były zabezpieczenia grot i przystosowania ich do zwiedzania, a z początkiem 2012 groty otworzyły swoje drzwi dla turystów.

Miejsce to jest wiązane z legendą o zbójniku Madeju.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Ścieżka rowerowa z centrum Tomaszowa

Przy obiekcie znajduje się przystanek bezpłatnej komunikacji miejskiej. Z tomaszowskiego dworca kolejowego można tu dojechać linią nr 2[4]. Do Grot Nagórzyckich prowadzi również oświetlona ścieżka pieszo–rowerowa[5]. Za pawilonem administracyjno–wystawienniczym znajduje się parking dla samochodów osobowych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Geologia | Groty Nagórzyckie [dostęp 2019-11-30] (pol.).
  2. Historia | Groty Nagórzyckie [dostęp 2019-11-30] (pol.).
  3. Ciekawostki | Groty Nagórzyckie [dostęp 2019-11-30] (pol.).
  4. Rozkład jazdy – MZK, www.mzktomaszow.pl [dostęp 2019-11-30].
  5. Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim, Nowe oświetlenie i nawierzchnia ścieżki rowerowej w kierunku Grot Nagórzyckich, Nasz Tomaszów, 26 stycznia 2019 [dostęp 2019-11-30] (pol.).