Groty Nagórzyckie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Groty Nagórzyckie w 2008
Groty Nagórzyckie obecnie – wejście do trasy turystycznej
Wewnątrz trasy turystycznej

Groty Nagórzyckie – sztuczne groty znajdujące się w południowej części miasta Tomaszowa Mazowieckiego przy ulicy Pod Grotami (przedłużeniu ulicy Jana Pawła II), biegnącej nad Zalew Sulejowski na terenie byłej wsi Nagórzyce, obecnie dzielnicy Tomaszowa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Groty są pozostałością po podziemnej kopalni piasku szklarskiego, wydobywanego do potrzeb budowlanych i hutniczych w XVIII stuleciu i na początku XIX wieku. Groty składają się z licznych korytarzy, wnęk, zaułków i sal. Największe wyrobisko zwane "Salą Królewską" ma 30 m długości, 25 m szerokości i 3 m wysokości. Najrozleglejsza grota ma długość 120 metrów. Każda grota nosiła inną nazwę, np. Boczna, Borsucza, Chowańcza, Ciemna, Jeziorna, Niedźwiedzia, Taneczna, Złodziejska.

Piasek wydobywano od końca XVIII do początku XX wieku na potrzeby gospodarskie, a później dla hut szkła. Zakaz eksploatacji wydały władze carskie po zawaleniu się jednej z komór w której zginął mieszkaniec Nagórzyc. Od tamtej pory stały się lokalną atrakcją turystyczną, a po zamurowaniu wejść na długo zostały zapomniane.

Ponowne zainteresowanie uruchomiło inwestycję w celu odnowienia grot przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Od czerwca 2010 czynione były zabezpieczenia grot i przystosowania ich do zwiedzania, a z początkiem 2012 groty otworzyły swoje drzwi dla turystów.

Groty znajdują się przy ulicy Pod Grotami, gm. Tomaszów Mazowiecki, powiat tomaszowski, województwo łódzkie. Można dostać się tam komunikacją miejską, linią nr 2 z Placu Kościuszki oraz ścieżką rowerową łączącą Tomaszów z Zalewem Sulejowskim.

Miejsce to jest wiązane z legendą o zbójniku Madeju.

Adres i godziny otwarcia[edytuj | edytuj kod]

Filia Skansenu Rzeki Pilicy – Podziemna Trasa Turystyczna "Groty Nagórzyckie"
  • ul. Pod Grotami 2/6, 97-200 Tomaszów Mazowiecki
  • tel. 723 58 56 56
  • Trasa czynna w okresie 1 kwietnia – 31 października od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 – 18.00 ( wejście ostatniej grupy – o godzinie 17.30)

w okresie 1 listopada – 31 marca od wtorku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 10.00 – 16.00 ( wejście ostatniej grupy – o godzinie 15.30) W poniedziałki – trasa nieczynna.

Literatura[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]