Grupa pułkowników

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Józef Beck, członek grupy pułkowników

Grupa pułkowników, frakcja pułkowników, rządy pułkowników – ścisłe otoczenie i najbliżsi współpracownicy Józefa Piłsudskiego, pełniący kierowniczą rolę w Bezpartyjnym Bloku Współpracy z Rządem i państwie polskim podczas rządów sanacji w okresie II RP. „Pułkownicy” bezpośrednio po przewrocie majowym w 1926 pełnili nie najwyższe, choć wpływowe funkcje w armii[1]. Od 1929 zaczęli obejmować najwyższe stanowiska w państwie (premierów i ministrów). Po zwycięskich dla sanacji wyborach parlamentarnych w 1930 („wybory brzeskie”), od 1931 Piłsudski zaczął odsuwać się od bezpośrednich decyzji o sprawach państwowych, cedując większość z nich na „pułkowników”. Po śmierci Piłsudskiego w maju 1935, jesienią 1935 doszło do rozpadu „grupy pułkowników” w wyniku walki o władzę po zgonie Piłsudskiego[2].

W skład kręgu „pułkowników” wchodzili m.in. Józef Beck, Bohdan Podoski, Aleksander Prystor, Wojciech Rostworowski, Walery Sławek, Adam Skwarczyński, Kazimierz Świtalski[2], Janusz Jędrzejewicz, Wacław Jędrzejewicz, Adam Koc, Leon Kozłowski, Ignacy Matuszewski, Bogusław Miedziński, Bronisław Pieracki[potrzebny przypis].

Rząd Kazimierza Świtalskiego, w którym sześciu na czternastu ministrów było wyższymi oficerami, był pierwszym z tzw. rządów pułkowników[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. SANACJA - Encyklopedia w Interia.pl - Słownik pojęć, encyklopedia.interia.pl [dostęp 2017-11-23] (pol.).
  2. a b sanacja, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2019-07-08].
  3. Rząd pułkowników - Zapytaj.onet.pl, portalwiedzy.onet.pl [dostęp 2017-11-23] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]