Grzegorz Robak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Grzegorz Robak
Państwo działania

 Polska

Data i miejsce urodzenia

1976
Opole

doktor habilitowany nauk technicznych
Specjalność: mechanika pękania
Alma Mater

Politechnika Opolska

Doktorat

2006 – budowa i eksploatacja maszyn
Politechnika Opolska

Habilitacja

2019 – budowa i eksploatacja maszyn
Politechnika Opolska

Nauczyciel akademicki
politechnika

Politechnika Opolska

Okres zatrudn.

od 2002

Dziekan
Wydział

Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej

Okres spraw.

od 2020

Poprzednik

Janusz Pospolita

Grzegorz Robak (ur. 1976 r. w Opolu) – polski inżynier mechanik, specjalizujący się budowie i eksploatacji maszyn, mechanice pękania; nauczyciel akademicki związany z Politechniką Opolską[1].

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z Opola, gdzie ukończył kolejno: Publiczną Szkołę Podstawową nr 11[2] oraz Zespół Szkół Mechanicznych w klasie o profilu naprawa i Eksploatacja pojazdów samochodowych[3]. W latach 1997-2002 studiował mechanikę i budowę maszyn na Politechnice Opolskiej zdobywając dyplom magistra inżyniera[1]. Bezpośrednio potem kontynuował dalsze kształcenie na macierzystej uczelni w ramach studiów doktoranckich. W 2006 roku uzyskał tam stopień naukowy doktora nauk technicznych, na podstawie pracy pt. Trwałość materiałów przy zginaniu ze skręcaniem w zakresie propagacji pęknięć, której promotorem był prof. Grzegorz Gasiak[4]. W 2019 roku Rada Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej nadała mu stopień naukowy doktora habilitowanego na podstawie rozprawy nt. Analiza zmienności wybranych parametrów w funkcji liczby cykli do zniszczenia oraz szacowanie trwałości elementów z karbem[5].

Od ukończenia studiów związany jest zawodowo z Politechniką Opolską, gdzie rozpoczął pracę początkowo na stanowisku asystenta, a następnie adiunkta i obecnie profesora uczelni w Katedrze Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn[1]. W 2019 roku został powołany na stanowisko prodziekana ds. organizacyjnych Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej[6], zaś w 2020 roku objął funkcję dziekana tej jednostki[7]. Ponadto od 2019 roku rozpoczął studia podyplomowe ma kierunku: administracja – prawo, zarządzanie i organizacja na opolskim Wydziale Ekonomicznym Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu[6].

Dorobek naukowy[edytuj | edytuj kod]

Zainteresowania naukowe Grzegorza Robaka związane są z szeroko rozumianą wytrzymałością zmęczeniową materiałów. Prowadzone przez niego badania obejmowały szacowanie trwałości zmęczeniowej zarówno w zakresie do inicjacji pęknięć zmęczeniowych, jak i także ich dalszej propagacji w elementach z karbami geometrycznymi[8]. Jego dotychczasowy dorobek publikacyjny zebrany został w blisko 50 opracowaniach, w skład których wchodzą m.in. dwie monografie oraz sześć publikacji wyróżnionych w "Journal Citation Reports"[6].

Podczas swojej pracy naukowo-dydaktycznej brał on udział w realizacji dwóch projektów "UPTRONIC" oraz "Kreator Młodych Talentów", którego był koordynatorem. Ponadto był członkiem komitetów organizacyjnych czterech konferencji naukowych o zasięgu międzynarodowym, gdzie pełnił funkcję sekretarza oraz przewodniczącego[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Dr hab. inż. Grzegorz Robak, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2021-01-16].
  2. Na podstawie wykazu absolwentów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 11 im. Orląt Lwowskich w Opolu dostępnego w sekretariacie szkoły.
  3. Na podstawie wykazu absolwentów Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu dostępnego w archiwum szkolnym.
  4. Trwałość materiałów przy zginaniu ze skręcaniem w zakresie propagacji pęknięć w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2021-01-16].
  5. Analiza zmienności wybranych parametrów w funkcji liczby cykli do zniszczenia oraz szacowanie trwałości elementów z karbem w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2021-01-16].
  6. a b c Prezentacja Grzegorza Robaka na stanowisko dziekana WM PO na kadencję 2020-2024 w serwisie "Youtube". [on-line] [dostęp: 2021-01-16]
  7. Władze WM PO w kadencji 2020-2024. [on-line] [dostęp: 2021-01-17]
  8. a b Grzegorz Robak doktorem habilitowanym, artykuł na oficjalnej stronie WM PO. [on-line] [dostęp: 2021-01-17]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]