Grzyboniszczka korownicowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Grzyboniszczka korownicowa
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

Tremellomycetes

Rząd

nitkopodstawkowce

Rodzina

nitkopodstawkowcowate

Rodzaj

grzyboniszczka

Gatunek

grzyboniszczka korownicowa

Nazwa systematyczna
Syzygospora pallida (Hauerslev) Ginns
Mycologia 78(4): 631 (1986)

Grzyboniszczka korownicowa (Syzygospora pallida (Hauerslev) Ginns) – gatunek grzybów należący do rodziny nitkopodstawkowcowatych (Filobasidiaceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Syzygospora, Filobasidiaceae, Filobasidiales, Incertae sedis, Tremellomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy opisany został jako Christiansenia pallida przez K. Hauersleva w 1969 r. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę, nadał mu James Herbert Ginns w 1986 r.[1] Władysław Wojewoda w 1998 r. nadał mu polską nazwę grzybolubka korownicowa, w 2003 r. zmienił ją na grzyboniszczka korownicowa[2]

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Plecha

Grzyb tworzy szarobiałą, galaretowatą, mięsistą powłokę o barwie kremowożółtej na hymenium porażonego grzyba Phanerochaete sordida. Po wysuszeniu staje się rogowaty, twardy o barwie od jasno do ciemnoszarej[3].

Cechy mikroskopowe

Strzępki ze sprzążkami na prawie wszystkich przegrodach. Czasami na przegrodach tworzą się także ssawki o średnicy do 8 µm, okazjonalnie rozgałęzione. Podstawki 4–6 zarodnikowe, 42–105 × 7–9,5 µm, wytwarzające uderzająco duże, elipsoidalne bazydiospory, lekko spłaszczone z jednej strony, z wyraźnym wierzchołkiem, 7–9 × 16–18 µm. Konidia elipsoidalne, czasami prawie w kształcie hantli, 9 × 16,5 µm, powstające na rozgałęzionych konidioforach. Przegroda dzieli je na dwie nierówne komórki, większa, lekko bulwiasta jest dolna komórka. Początkowo rozwijają się oddzielnie, następnie tworzą zygokonidium, które później może kiełkować[3].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Znany jest w Europie, GBIF podaje też po jednym wystąpieniu w Azji, Ameryce Północnej i Australii[4]. Występuje również w Polsce[2], aktualne stanowiska podaje także internetowy atlas grzybów. Znajduje się w nim na liście gatunków zagrożonych i wartych objęcia ochroną[5].

Grzyb nagrzybny będący pasożytem korownicy kremowej (Phanerochaete sordida)[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2024-04-25] (ang.).
  2. a b Władysław Wojewoda, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, s. 639, ISBN 83-89648-09-1.
  3. a b c Thomas Rödel, Über zwei Funde mykoparasitischer Syzygospora-Arten in Sachsen, „Boletus”, 29 (1), 2006, s. 49–55 (niem.).
  4. Występowanie Syzygospora pallida na świecie (mapa) [online], gbif.org [dostęp 2024-04-25].
  5. Aktualne stanowiska Syzygospora pallida w Polsce [online], grzyby.pl [dostęp 2024-04-25].