Przejdź do zawartości

Grzybówka oliwkowoostrzowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Grzybówka oliwkowoostrzowa
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

pieczarkowce

Rodzina

grzybówkowate

Rodzaj

grzybówka

Gatunek

grzybówka oliwkowoostrzowa

Nazwa systematyczna
Mycena olivaceomarginata (Massee) Massee
Brit. Fung.-Fl. (London) 3: 116 (1893)

Grzybówka oliwkowoostrzowa (Mycena olivaceomarginata (Massee) Massee) – gatunek grzybów z rodziny grzybówkowatych (Mycenaceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Mycena, Mycenaceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Takson ten opisał w 1890 r. George Edward Massee nadając mu nazwę Agaricus olivaceomarginatus. W 1893 r. ten sam autor przeniósł go do rodzaju Mycena[1].

Synonimy[2]:

  • Mycena avenacea var. contraria Arnolds 1982
  • Mycena avenacea var. olivaceomarginata (Massee) Rea 1922
  • Mycena avenacea var. roseofusca Kühner 1938
  • Mycena avenacea var. thymicola (Velen.) Kühner 1938
  • Mycena brunneomarginata Kühner 1938
  • Mycena olivaceomarginata f. alba E. Ludw. 2012
  • Mycena olivaceomarginata f. armeniaca E. Ludw. 2012
  • Mycena olivaceomarginata f. contraria (Arnolds) Maas Geest. 1986
  • Mycena olivaceomarginata f. lutea Robich 2016
  • Mycena olivaceomarginata f. roseofusca (Kühner) Maas Geest. 1986
  • Mycena olivaceomarginata f. thymicola (Velen.) Maas Geest 1986
  • Mycena roseofusca (Kühner) Bon 1972
  • Mycena thymicola Velen. 1920

Maria Lisiewska w 1987 r. nadała mu polską nazwę grzybówka fałdowana lub grzybówka owsiana. Nazwę grzybówka oliwkowoostrzowa zaproponował Władysław Wojewoda w 2003 r.[3]

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Kapelusz

Średnica 5–20 mm, kształt stożkowy lub paraboliczny, promieniście bruzdowany i półprzeźroczyście prążkowany. Jest higrofaniczny, Powierzchnia jedwabista, nieco śliska, o barwie od szarawej do szaro-brązowej lub ciemnobrązowej, często z odcieniem żółtawym, oliwkowym, na środku z odcieniem różowawym lub czerwonawym[4].

Blaszki

W liczbie 13–20 dochodzących do trzonu, brzuchate, wąsko przyrośnięte, o barwie od białawej do szarej lub oliwkowoszarej. Ostrza żółtawobrązowe, różowofioletowe lub czerwonawo-brązowe, czasami nie zabarwione lub nieco zabarwione tylko przy samej krawędzi kapelusza[4].

Trzon

Wysokość 20–80 mm, grubość 1–2 mm, pusty w środku, prosty. Powierzchnia na wierzchołku oprószona, niżej naga, biaława, bladoszara lub na wierzchołku oliwkowożółta, stopniowo w kierunku podstawy ciemniejąca do szaro-brązowej. Czasem podstawa jest ciemnobrązowa, gęsto pokryta długimi, białymi włókienkami[4].

Miąższ

Bez zapachu, lub o lekkim zapachu amoniaku[4].

Cechy mikroskopowe

Podstawki 24–40 × 7–11 µm, maczugowate, 4-zarodnikowe (czasami 2-zarodnikowe), ze sterygmami o długości 3–7 µm. Zarodniki 9,5–11,5 × 4,5–6,5 µm, pipetowate, gładkie, amyloidalne. Cheilocystydy 30–80 × 98–20 µm z czerwonawo-brązową zawartością, tworzące sterylne pasmo wrzecionowate lub nieco nieregularne, z długimi lub krótkimi szypułkami, gładkie lub pokryte nielicznymi, raczej grubymi naroślami o wymiarach do 27 × 2–3,5 μm. Pleurocystyd brak. Trama blaszek dekstrynoidalna, w odczynniku Melzera brązowawa. Strzępki włosków kapelusza o szerokości 2–4,5 µm, pokryte prostymi lub bardzo rozgałęzionymi wyrostkami o wymiarach 2,5–30 × 1–2 μm, tworzące gęste masy. Strzępki warstwy korowej trzonu o szerokości 2–3,5 µm, słabo pokryte cylindrycznymi, prostymi lub zakrzywionymi naroślami 2–5,5 × 1,5–2,5 μm, komórki końcowe rzadko widoczne, uchyłkowe, nie nabrzmiałe. Sprzążki występują w strzępkach wszystkich części grzyba[4].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Występuje w Ameryce Północnej, Europie i na Nowej Zelandii[5]. Władysław Wojewoda w zestawieniu grzybów wielkoowocnikowych Polski w 2003 r. przytacza liczne stanowiska, ale z uwagą, że gatunek ten jest rzadki[3]. Bardziej aktualne stanowiska podaje internetowy atlas grzybów[6]. Grzybówka oliwkowoostrzowa znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Ma status R – gatunek potencjalnie zagrożony z powodu ograniczonego zasięgu geograficznego i małych obszarów siedliskowych[7].

Grzyb saprotroficzny. Występuje w lasach iglastych i mieszanych, na polanach, parkach, na przydrożach i obrzeżach lasów. Rozwija się na martwych resztkach roślin, na igliwiu, ściółce leśnej, w trawie[3]. Owocniki od lata do jesieni[4].

Gatunki podobne[edytuj | edytuj kod]

Grzybówka oliwkowoostrzowa jest gatunkiem bardzo zmiennym, który może występować w wielu formach ubarwienia. Pomimo dużej różnorodności barw jej identyfikacja w terenie zwykle jednak jest łatwa. Podobna grzybówka cytrynowoostrzowa (M. citrinomarginata) występuje w lasach, ale wydaje się, że nie występuje na suchych murawach, na których najczęściej występuje M. olivaceomarginata, jest ogólnie jaśniejsza i bardziej żółta, a ostrza jej blaszek są cytrynowożółte do białawych. U M. citrinomarginata strzępki warstwy korowej trzonu są uchyłkowe, podczas gdy u M. olivaceomarginata są gładkie lub słabo pokryte naroślami. Długie włoski na trzonie, często spotykane u M. citrinomarginata, nigdy nie były obserwowane u M. olivaceomarginata[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2021-04-05] (ang.).
  2. Species Fungorum [online] [dostęp 2021-04-05] (ang.).
  3. a b c Władysław Wojewoda. Checklist of Polish Larger Basidiomycetes. Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski. Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, ISBN 83-89648-09-1.
  4. a b c d e f g Mycena mucor (Batsch) Quél. [online] [dostęp 2021-04-05] (ang.).
  5. Discover Life [online] [dostęp 2021-04-05] (ang.).
  6. Aktualne stanowiska grzybówki oliwkowoostrzowej w Polsce [online] [dostęp 2021-04-05] (ang.).
  7. Zbigniew Mirek, Kazimierz Zarzycki, Władysław Wojewoda, Zbigniew Szeląg, Red list of plants and fungi in Poland. Czerwona lista roślin i grzybów Polski, Kraków:W. Szafer Institute of Botany, PAN, 2006, ISBN 83-89648-38-5.