Guma do żucia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Balon z gumy do żucia
Guma do żucia w postaci drażetek

Guma do żucia – rodzaj słodyczy przeznaczony do żucia, a nie łykania. Wykonywana jest z masy gumowej, cukru pudru i syropu skrobiowego, substancji aromatycznych, smakowych i barwiących. W zależności od użytej gumy, dzieli się na zwykłą i balonową. Pod względem sposobu produkcji guma dzieli się na pełną, drażerowaną (powleczoną masą cukrową) i nadziewaną[1].

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Lekarze na temat gumy do żucia wypowiadają się niejednoznacznie. Według ortodontów żucie gumy prowadzi do przerostu mięśnia żwacza, odpowiadającego za poruszanie żuchwą. Ponadto długotrwałe i częste żucie gumy powoduje zwiększone wydzielanie soków żołądkowych, co z kolei może prowadzić do podrażnienia jelit. Z drugiej zaś strony żucie gumy przez co najmniej 20 minut pomaga w lekkim stopniu chronić zęby przed próchnicą i neutralizuje nieprzyjemny zapach z ust[2]. Poza tym pomaga usuwać resztki jedzenia z jamy ustnej[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Danuta Kołożyn-Krajewska: Towaroznawstwo żywności. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 2005, s. 192.
  2. Ortodonci nie lubią gumy do żucia. [w:] Medonet [on-line]. [dostęp 2017-12-14].
  3. Pozytywne działanie gumy do żucia. [w:] CMP Stomatologia [on-line]. 2015-07-21. [dostęp 2017-12-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-15)].