Przejdź do zawartości

Gusz Dan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gusz Dan
גוש דן
Ilustracja
Metropolia Gusz Dan nocą.
Mapa regionu
Obszar Gusz Dan
Zajmowane
jednostki
administracyjne

Izrael:
Dystrykt Tel Awiw
Dystrykt Centralny

Gusz Dan (hebr. גוש דן) – obszar metropolitalny w Izraelu, obejmujący dzielnice Tel Awiwu, sąsiednie miasta Dystryktu Tel Awiwu, jak i Dystryktu Centralnego. Jest on położony na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Stanowi największy wielkomiejski obszar w Izraelu, z populacją oszacowaną na około 3 870 000 mieszkańców.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa Gusz Dan oznacza Blok Dan i określa obszar, który w historii był terenami plemienia Dan w Starożytnym Izraelu. Zgodnie z biblijnym opisem, plemię Dana usiłowało początkowo osiedlić się na przybrzeżnym obszarze Kanaanu, ale z powodu wrogości Filistyńczyków zdołali utworzyć osiedla na przedgórzu Judei w Dolinie Sorek. Współczesna archeologia zlokalizowała to miejsce jako Mahaneh Dan („Obozy Dan”). W przybliżeniu obszar ten obejmuje tereny od Jafy na wybrzeżu do wzgórz Szefeli. W wyniku dalszej wrogości Filistynów, plemię Dan porzuciło nadzieję na zajęcie centralnego wybrzeża i przeniosło się na północ kraju.

Pierścienie metropolii[edytuj | edytuj kod]

Obszar Gusz Dan dzieli się wewnętrzny i zewnętrzny pierścień metropolii.

Wewnętrzny pierścień to Dystrykt Tel Awiwu i obejmuje miasta: Tel Awiw, Bat Jam, Holon, Ramat ha-Szaron, Ramat Gan, Giwatajim, Bene Berak, Herclijja, Or Jehuda, Giwat Szemu’el, Kirjat Ono oraz mniejsze miejscowości.

Zewnętrzny pierścień to większa część Dystryktu Centralnego i obejmuje miasta: Petach Tikwa, Hod ha-Szaron, Kfar Saba, Ra’ananna, Jehud-Monosson, Ramla, Lod, Riszon le-Cijjon, Nes Cijjona, Rechowot oraz wiele mniejszych miejscowości.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

W obszarze Gusz Dan przecinają się wszystkie szlaki komunikacyjne Izraela. Przez ten obszar przechodzą wszystkie linie kolejowe Rakewet Jisra’el, pięć autostrad oraz wiele innych ważnych dróg krajowych.

Widok Gusz Dan ze wzgórz Judei
Widok Gusz Dan ze wzgórz Judei

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]