Guyruita giupponii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Guyruita giupponii
Fukushima et Bertani, 2018
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Infrarząd

ptaszniki

Rodzina

ptasznikowate

Podrodzina

Ischnocolinae

Rodzaj

Guyruita

Gatunek

Guyruita giupponii

Guyruita giupponiigatunek pająka z rodziny ptasznikowatych. Zamieszkuje Brazylię.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2018 roku przez Caroline Sayuri Fukushimę i Rogéira Bertaniego[1][2] na podstawie dwóch samców. Jako lokalizację typową autorzy wskazali Reserva Biológica de Sooretama w brazylijskim stanie Espírito Santo. Epitet gatunkowy nadano na cześć arachnologa, Alessandra Giupponiego[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Holotypowy samiec ma karapaks długości 6,3 mm i szerokości 5,4 mm oraz opistosomę (odwłok) długości 6,4 mm i szerokości 3,8 mm. Barwa karapaksu jest rudobrązowa z szarawymi szczecinkami. Część głowowa karapaksu jest słabo wyniesiona. Oczy pary przednio-bocznej leżą nieco bardziej z przodu niż przednio-środkowej, a pary tylno-środkowej równo z tymi pary tylno-bocznej. Jamka karapaksu jest prosta i głęboka. Szczękoczułki mają człon nasadowy z 9 zębami i kilkoma drobnymi ząbkami na przedniej krawędzi rowka. Szczęki mają około 130 kuspuli, natomiast na wardze dolnej jest ich około 180. Sternum ma trzy pary sigilli oddalonych od krawędzi o swoje średnice; te przedniej i środkowej są okrągłe, tylnej zaś duże i wrzecionowate. Barwa szczęk, wargi, sternum, bioder i spodu ud jest brązowa, zaś reszta odnóży i nogogłaszczków jest szarawa ze złocistymi szczecinkami. Opistosoma jest jasnobrązowa z nieregularną, podłużną plamą pośrodku strony grzbietowej. Samiec ma na goleniach pierwszej pary odnóży apofizy (haki) goleniowe, składające się z dwóch gałęzi, z których tylno-boczna jest dłuższa, zakrzywiona do wewnątrz i wyposażona w krótki kolec wierzchołkowy, a przednio-boczna krótsza i zaopatrzona w kolec tych samych rozmiarów. Nogogłaszczki samca mają prostokątne cymbium złożone z dwóch podobnych rozmiarów płatów oraz kulistawy bulbus z małym subtegulum i długim, niespłaszczonym, pozbawionym kilów embolusem o długości mniejzej niż dwukrotność długości tegulum[1].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek neotropikalny, endemiczny dla Brazylii, znany wyłącznie z północnej części stanu Espírito Santo. Zamieszkuje las atlantycki nazywany Hiléia Baiana i przypominający puszczę amazońską[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d C.S. Fukushima, R. Bertani. Two new species of Guyruita Guadanucci et al., 2007 (Araneae, Theraphosidae) from Brazil. „Zootaxa”. 4370 (4), s. 395-408, 2018. DOI: 10.11646/zootaxa.4370.4.5. 
  2. Guyruita giupponii Guadanucci, Lucas, Indicatti & Yamamoto, 2007. [w:] World Spider Catalog [on-line]. Natural History Museum Bern. [dostęp 2022-08-08].