Gymnopédie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy kompozycji fortepianowych. Zobacz też: Gymnopedia – inne znaczenie tego słowa.
Erik Satie
Gymnopédies – La 1 Ere. Lent et Douloureux. Wykonanie: Robin Alciatore

Gymnopédie – to opublikowane w Paryżu w 1888 trzy kompozycje na fortepian autorstwa francuskiego kompozytora i pianisty Erika Satie.

Są to krótkie, nastrojowe utwory napisane w metrum 3/4, mające wspólny temat i strukturę. Współcześnie bywają postrzegane jako zapowiedź ambientu[1] – są delikatne, a jednocześnie na swój sposób ekscentryczne, co w czasie ich powstawania przeciwstawiało się tradycji klasycznej. Ideałem Satie była muzyka mogąca służyć za tło do życia codziennego, będąca niejako dodatkowym meblem domowym, czyli taka, która mogłaby wpływać na nastrój człowieka, ale nie absorbować go na tyle, aby odrywać od innych zajęć. Taka muzyka była określana przez samego artystę hasłem musique d'ameublement.

Dzięki pomocy Claude'a Debussy'ego utwory Satie dotarły do szerszej publiczności, co samemu kompozytorowi pomogło finansowo w trudnym dla niego okresie. Debussy stwierdził, że druga z Gymnopédie nie nadawała się do aranżacji, tak więc w lutym 1897 zaaranżował on pierwszą i trzecią, zamieniając jednocześnie ich numerację.

Przypisy

  1. Mark Prendergast, The Ambient Century: From Mahler to Moby – The Evolution of Sound in the Electronic Age, London: Bloomsbury, 2000, p. 6 ISBN 0 7475 5732 2

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]