Hala Trzebuńska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hala Trzebuńska i widok na południe

Hala Trzebuńska, zwana też Kubulkową – polana na Jałowcu w Paśmie Jalowieckim. Pasmo Jalowieckie jest wyróżniane na mapach i w przewodnikach turystycznych i zaliczane do Beskidu Żywieckiego[1][2], jednak według Jerzego Kondrackiego, autora regionalizacji geograficznej Polski pasmo to wchodzi w skład Pasma Przedbabiogórskiego, które należy do Beskidu Makowskiego[3].

Nazwa polany najprawdopodobniej pochodzi od występującego w Zawoi nazwiska Trzebuniak. Polana znajduje się na samym wierzchołku Jałowca i na jego południowych stokach opadających do przełęczy Suchej. Dawniej była intensywnie wypasana i stało na niej kilka szałasów. Była też dużo większa, jej dolna część silnie już zarosła świerkowym młodnikiem. Z powodów ekonomicznych zaprzestano już na polanie wypasu. Nadal jednak polana jest dobrym punktem widokowym. Panorama widokowa obejmuje Babią Górę, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski i Grupę Mędralowej[2].

Pasterze wypasający dawniej na Hali Trzebuńskiej korzystali ze źródełka wody, które znajduje się nieco poniżej polany. Przy żółtym szlaku prowadzącym na przełęcz Suchą, około 20 m przed dolnym końcem polany jest słabo widoczna ścieżka (po lewej stronie), którą po ok. 20 m można dojść do źródełka pod bukiem[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Beskid Śląski i Żywiecki. Mapa 1:50 000. Kraków: Wyd. „Compass”, 2011. ISBN 978-83-7605-084-3.
  2. a b c Stanisław Figiel, Piotr Krzywda: Beskid Żywiecki. Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2006. ISBN 83-89188-59-7.
  3. Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998. ISBN 83-01-12479-2.
Hala Trzebuńska i opisana panorama widokowa z tej hali
Hala Trzebuńska i opisana panorama widokowa z tej hali