Halina Krüger-Syrokomska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Symboliczny grób Haliny Krüger-Syrokomskiej na Powązkach

Halina Krüger-Syrokomska (ur. 30 maja 1938, zm. 30 lipca 1982) – polska alpinistka i himalaistka.

Jedna z najwybitniejszych polskich taterniczek, alpinistek, himalaistek. Od początku za cel postawiła sobie propagowanie alpinizmu kobiecego i przechodzenia coraz trudniejszych dróg w czysto żeńskich zespołach, na co, męskie wówczas środowisko, patrzyło początkowo dość wrogo bądź z pobłażaniem. W 1975 roku jako pierwsza Europejka stanęła na Gaszerbrumie II, wchodząc nań w duecie z Anną Okopińską. Przez pewien czas jej partnerką wspinaczkową była, mimo różnic w charakterach, Wanda Rutkiewicz.

Zmarła w czasie kobiecej wyprawy na K2 w 1982, w obozie II na Żebrze Abruzzi. Przyczyną śmierci był prawdopodobnie obrzęk mózgu, spowodowany chorobą wysokościową, lub zator tętnicy płucnej. Ciało pochowano na cmentarzyku poległych wspinaczy, którzy zginęli w czasie wyprawy na K2[1]. Symboliczny grób znajduje się na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 32 wprost-1-37/38)[2].

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Na szczyt po trupach, „Focus”, 15 lutego 2012
  2. Cmentarz Stare Powązki: ALBERSCY, SYROKOMLA-SYROKOMSCY, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2020-04-07].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]