Gaszerbrum II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gaszerbrum II
Ilustracja
Widok z obozu na wysokości 5900 m n.p.m.
Państwo  Chiny
 Pakistan
Położenie Kaszgar (prefektura)
Pasmo Karakorum
Wysokość 8035 m n.p.m.
Wybitność 1523 m
Pierwsze wejście Joseph Larch, Hans Willenpart, Fritz Moravec
• zimowe 2 lutego 2011
Simone Moro, Denis Urubko, Cory Richards
Położenie na mapie Wyżyny Tybetańskiej
Mapa lokalizacyjna Wyżyny Tybetańskiej
Gaszerbrum II
Gaszerbrum II
Położenie na mapie Azji
Mapa lokalizacyjna Azji
Gaszerbrum II
Gaszerbrum II
Ziemia35°45′30″N 76°39′12″E/35,758333 76,653333

Gaszerbrum II (chiń. 加舒尔布鲁木II峰 – Jiāshū’ěrbùlǔmù II Fēng) – najniższy ośmiotysięcznik Karakorum o sylwetce regularnej piramidy. Leży na północ od Gaszerbruma I, od którego oddzielony jest przełęczą Gaszerbrum. Nazwa wszystkich szczytów pochodzi od słów rgasha brum w języku balti, co oznacza „Piękną Górę” lub „Świecącą Ścianę”. W pierwszej klasyfikacji Karakorum określany był jako K4.

Grupa Gaszerbrum znajduje się w Karakorum, pomiędzy lodowcem Baltoro na zachodzie, lodowcem Gaszerbrum na północy i lodowcem Urdok na wschodzie. Najbliższym szczytem położonym w kierunku północno-zachodnim jest Broad Peak. W Masywie Gaszerbruma II znajduje się jeszcze Gaszerbrum II wschodni (7772 m) oraz kilka turni, w tym Spur Tower (7310 m).

Wysokość względna góry to około 3000 metrów, z czego 2000 metrów stanowi ściana północno-wschodnia[1][2].

Historia podboju[edytuj | edytuj kod]

W 1934, wyprawa poprowadzona przez znanego alpinistę Güntera O. Dyhrenfurtha dokonała rekonesansu grupy Gaszerbrumów. Na kolejnych alpinistów góra musiała czekać 22 lata i poddała się niemal bez walki, za pierwszym razem. 7 lipca 1956 roku austriacka wyprawa pod kierownictwem Fritza Moraveca zdobyła wierzchołek. Oprócz kierownika wyprawy, szczyt osiągnęli jeszcze Joseph Larch i Hans Willenpart. Austriacy rozpoczęli wspinaczkę z lodowca Gaszerbrum Południowy, następnie południowo-zachodnim żebrem i śnieżnym tarasem na grań wschodnią, skąd na wierzchołek. Gaszerbrum II nie był w tamtych czasach zbyt obleganym szczytem. Kolejna wyprawa znalazła się u jego podnóży dopiero w 1975. Francuzi poprowadzili wówczas nową drogę południowym żebrem. Byli to Marc Batard i Yannick Seigneur. 13 dni po ich wejściu na szczycie stanęli pierwsi Polacy.

Pierwszego wejścia na Gaszerbrum II wschodni (7772 m) dokonali Polacy - Jerzy Kukuczka i Wojciech Kurtyka w czerwcu 1983.

Pierwszego wejścia zimowego dokonali 2 lutego 2011 Simone Moro, Denis Urubko i Cory Richards. Jest to pierwszy zdobyty zimą ośmiotysięcznik w Karakorum[3].

25 lipca 2015 roku podczas zjazdu na nartach z obozu drugiego, po nieudanej próbie zdobycia w Karakorum Gaszerbruma II (8035 m), zaginął polski ski-alpinista Aleksander Ostrowski. Prawdopodobnie wpadł do szczeliny. Ostrowski wraz z Piotrem Śnigórskim 21 lipca rozpoczęli atak szczytowy, prowadzony bez wsparcia przewodników wysokogórskich i dodatkowego tlenu. Ich celem było dokonanie pierwszego polskiego zjazdu na nartach z tego ośmiotysięcznika.

16 lipca 2018 wejścia nowym wariantem na ścianie zachodniej Gasherbruma II dokonali Adam Bielecki i Felix Berg[4].

Zdobywcy[edytuj | edytuj kod]

Polskie wejścia:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]