Harald Krassnitzer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Harald Krassnitzer
Ilustracja
Harald Krassnitzer (2008)
Data i miejsce urodzenia

10 września 1960
Salzburg

Zawód

aktor

Współmałżonek

Ann-Kathrin Kramer

Lata aktywności

od 1993

Harald Krassnitzer (ur. 10 września 1960 w Salzburgu) – austriacki aktor filmowy, telewizyjny i teatralny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Harald Krassnitzer jest absolwentem szkoły teatralnej Elisabethbühne w Salzburgu, gdzie następnie znalazł zatrudnienie na okres czterech lat. Potem grał w teatrze Grazer Schauspielhaus, Volkstheater w Wiedniu oraz w Saarländischen Staatstheater w Saarbrücken.

Harald Krassnitzer jest znany głównie z ról w seialach: dr Justusa Hallsteina w Doktor z alpejskiej wioski, Thomasa Sticklera w Der Winzerkönig oraz komisarza Moritza Elsnera w popularnym serialu kryminalnym w Austrii Tatort.

W 1998 wraz z Peterem Rappem prowadził największą austriacką organizację humanitarną. Latem 1999 prezentował w serii filmów Wonderland, osobisty list miłosny do Austrii, w którym przedstawił swoją ulubioną muzykę i swoje ulubione miejsca.

Harald Krassnitzer zobowiązał się do pomocy humanitarnej dla organizacji Hilfswerk Austria. Jest współwłaścicielem firmy produkującą światła migowe Blinklicht, firmy produkcyjnej Handy TV, którą założył w Wiedniu z dwoma przyjaciółmi z dzieciństwa.

7 lipca 2009 wziął ślub z aktorką Ann-Kathrin Kramer, z którą był w związku przez dziewięć lat[1]. Obecnie mieszka wraz z żoną w Wuppertalu, mieście w Nadrenii Północnej-Westfalii, w rejencji Düsseldorf.

Harald Krassnitzer jest socjaldemokratą i intensywnie wspierał kampanię wyborczą partii SPÖ podczas wyborów parlamentarnych w 2008[2].

Filmografia (wybór)[edytuj | edytuj kod]

Harald Krassnitzer, Adele Neuhauser 2014

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]