Heimaey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Słoń, skała na Heimaey
Miejscowość Heimaey obecnie

Heimaey (Vestmannaeyjar) – miejscowość położona na wyspie o tej samej nazwie, w archipelagu Vestmannaeyjar, u południowych wybrzeży Islandii. Największy port rybacki kraju.

  • Ludność: 4522 (2000)
  • Obszar: 4,5 km²

Wyspa, na której znajduje się Heimaey, jest pochodzenia wulkanicznego i wyłoniła się z morza około 10 tys. lat temu . Według sag wyspa została początkowa zasiedlona przez zbiegłych irlandzkich niewolników, nazywanych ludźmi z Zachodu (stąd nazwa całego archipelagu – Wyspy Ludzi z Zachodu). Po ich wyśledzeniu i zamordowaniu, wyspy zajęli norwescy wikingowie. W 1413 roku biskup islandzki oddał wyspy królom Norwegii w zamian za długi.

W kolejnych stuleciach wyspę zamieszkiwali angielscy korsarze, później duńscy handlarze, a w XVII w. najechali je algierscy piraci pod wodzą Holendra Jana Jantzena. Największą tragedią był jednak wybuch wulkanu Laki w centralnej Islandii, z którego pyły zniszczyły wyspę. Kolejną wielką tragedią był wybuch położonego na wyspie wulkanu Eldfell 23 stycznia 1973 roku. Potoki lawy zniszczyły dużą część Heimaey i zagroziły zatoce, w której mieści się port. Po zakończeniu erupcji przystąpiono do odbudowy osady, a do dziś można podziwiać rozległe pola lawowe.