Helena Kowalewska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Helena Kowalewska
z d. Gwozdowicz
Data i miejsce urodzenia 5 listopada 1916
Wiedeń
Data śmierci 29 lipca 2018
Miejsce spoczynku Mieścisko
Zawód, zajęcie nauczycielka
Miejsce zamieszkania Gniezno (od 1950)
Narodowość polska
Rodzice Jan i Matylda
Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi Medal Komisji Edukacji Narodowej Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Helena Kowalewska z d. Gwozdowicz (ur. 5 listopada 1916 w Wiedniu, zm. 29 lipca 2018) – polska nauczycielka, uhonorowana tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Córka Jana i Matyldy Gwozdowiczów. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, wraz z rodziną przybyła do kraju i osiedliła się na Kresach Wschodnich. Jej ojciec pełnił funkcję prezesa sądu w Bursztynie, natomiast matka pracowała jako nauczycielka. Po wybuchu II wojny światowej i wkroczeniu Niemców jej rodzina ukrywała 14-letnią Żydówkę Lusię Rozen - jedyną ocalałą z rodziny adwokata Arnolda Rozena, byłego współpracownika ojca. Helena Gwozdowicz brała również udział w tajnym nauczaniu.

Po zakończeniu wojny, w 1950 roku wraz z rodziną przybyła do Gniezna. Przez większość zawodowego życia pracowała jako nauczyciel w tutejszej Szkole Podstawowej nr 5, ucząc języka polskiego. Należała m.in. do tutejszego Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych.

Pochowana na cmentarzu parafialnym przy kościele pw. św. Michała Archanioła w Mieścisku.

Odznaczenia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

W 1988 roku - wraz z matką i siostrą Ireną - otrzymała tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata[1][2]. W uznaniu swych zasług została uhonorowana Krzyżami: Komandorskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Była również laureatką Nagrody Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego oraz Medalu Koronacyjnego, który otrzymała z okazji setnych urodzin.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia rodziny Gwozdowiczów, sprawiedliwi.org.pl [dostęp 2021-12-07].
  2. Gwozdowicz Matylda ; Daughter: Kowalewska Halina (Gwozdowicz); Daughter: Irena, [w:] The Righteous Among The Nations [online], Jad Waszem [dostęp 2021-12-07].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]