Helene Schjerfbeck

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Helene Schjerfbeck

Helene Schjerfbeck (ur. 10 lipca 1862 w Helsinkach, zm. 28 stycznia 1946, w Saltsjöbaden k. Sztokholmu) – fińska malarka należąca początkowo do nurtu naturalizmu a później do symbolizmu.

Znana jest głównie z portretów, zwłaszcza autoportretów, których namalowała co najmniej 36.[1] Miała jedenaście lat, gdy została zapisana do szkoły Fińskiego Towarzystwa Sztuki. Po śmierci ojca sytuacje jej rodziny bardzo się pogorszyła. Uczyła się u Adolfa von Beckera techniki malowania farbami olejnymi.

Jej kariera zaczęła rozwijać się, gdy kilka jej prac zostało pokazanych w rocznej wystawie w Fińskim Towarzystwie Sztuki w 1880.

Po wyjeździe do Paryża Schjerfbeck malowała z Heleną Westermarck. Zarabiała między innymi poprzez malowanie ilustracji do książek.

W 1889 wraz z krajanką Marią Wiik wyjechała do St Ives w Kornwalii, gdzie obie malowały.

W 1890 Schjerfbeck zaczęła regularnie uczyć rysunku w Fińskim Towarzystwie Sztuki. Jednak jej stan zdrowia się pogorszył i nie była ona zdolna do pracy. Ostatni okres życia spędziła w sanatorium.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Informacja z opisu obrazu na stronie internetowej Muzeum Kultury i Sztuki Didrichsena w Helsinkach: 112. Helene Schjerfbeck, Self Portrait with Black Mouth (Autoportret z czarnymi ustami), 39,5x28 cm, 1939, [1]. (ang.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]